ASTMA NAJNOWSZE Rodzaje alergii i Uczulenia

Leki na astmę

leki-na-astme

Astma to choroba, która zmniejsza jakość życia. Odpowiednie leki na astmę, mogą zniwelować objawy tego schorzenia.

Astma

Astma jest przewlekłą chorobą dróg oddechowych. Jej przebieg jest zmienny, uzależniony od różnych czynników, także środowiska w którym żyjemy czy pracujemy. Do charakterystycznych objawów choroby należy świszczący oddech, duszności oraz kaszel. Mogą wystąpić rano, po wyjściu na zewnątrz czy po wysiłku fizycznym, znacząco utrudniając aktywne życie. Przy silnych i nagłych objawach, konieczna może okazać się hospitalizacja. Choroba wymaga leczenia, które ma za zadanie poprawić jakość życia astmatyka, umożliwiając mu prawidłowe funkcjonowanie w codziennych czynnościach.

Leki na astmę

Wyróżnia się dwa rodzaje leków na astmę – przeciwzapalne oraz te, zmniejszające duszności. Pierwsza grupa to środki, które stosuje się stale. Druga zaś, to leki doraźne, które przyjmuje się w przypadku duszności. Działają one rozszerzająco na oskrzela. Tego typu farmaceutyki to leki wziewne, znane jako inhalatory. Uważane są za najbardziej skuteczne, ponieważ poprawiają funkcjonowanie płuc, zmniejszając tym samym ryzyko większych ataków. Niestety, ich stosowanie nie wyleczy nas z choroby, a zaprzestanie kuracji może pogorszyć jej przebieg. Astmatycy zwykle nie rozstają się z inhalatorami, ponieważ nagły atak duszności, może spotkać ich w każdej chwili. Wraz z lekami wziewnymi zwykle stosowane są beta-mimetyki. Działają one rozkurczająco. Długo zażywane zmniejszają objawy astmy, jednak mogą wywołać skutki uboczne takie jak drżenie rąk czy kołatanie serca. Przeciwzapalne właściwości mają także leki antyleukotrienowe, które są zalecane w łagodnych postaciach astmy. Na rynku farmaceutycznym dostępne są także preparaty złożone, które pozwalają na wygodniejszą kontrolę objawów choroby.

Życie z astmąastma

Prawidłowo kontrolowana i leczona choroba pozwala na aktywne życie. Astma wcale nie oznacza unikania sportu. Wręcz przeciwnie, przy takiej chorobie powinno się zadbać o sprawność fizyczną. Dobra wydolność płuc może poprawić nasze życie z astmą. Należy jednak pamiętać o tym, aby zawsze mieć przy sobie inhalator, który może okazać się przydatny w chwili ewentualnych duszności. Żadna choroba nie powinna stanowić ograniczeń. Odpowiednie leczenie pod czujnym okiem lekarza, umożliwi nam życie w pełni, nawet z takim schorzeniem jak astma.