Atopowe Zapalenie Skóry

Spacer z małym atopikiem

Spacer z małym atopikiem

Dziecko cierpi na AZS? Przed każdym wyjściem na spacer koniecznie należy posmarować mu buzię odpowiednim kremem. Dlaczego? Czynniki atmosferyczne, które znajdują się w powietrzu, mogą uszkodzić i tak bardzo delikatną skórę maluszka.

Spacer z małym atopikiem – dodatkowa pielęgnacja latem

Szczególna pielęgnacja dziecka ważna jest latem. Odkryte części ciała, tzn. twarz, kark, rączki i nóżki, należy smarować kremem dla dzieci kupionym w aptece z filtrem 50 lub wyższym, specjalnie przeznaczonym do tego typu skóry.

Niestety, taki krem to niemały wydatek. Jednak, jak przekonują specjaliści, warto wydać na niego pieniądze. – Dzięki niemu twarz maluchba będzie zdrowa i uśmiechnięta – tłumaczą. – Poza tym, mimo tak wysokiego filtru większość dzieci ma bardzo ładnie zabrązowioną buźkę, rączki i nóżki, a zmiany atopowe stopniowo znikają.

Ważne jest także ubranie

Dziecko z AZS powinno na spacerze mieć ubranka ze stuprocentowej bawełny. Choć trudno znaleźć czapeczkę z takiego materiału, można poradzić sobie w inny sposób. Wystarczy czapeczkę podszyć bawełnianym T-shirtem.

Podobnie postąpić można z kocykiem ze sztucznymi domieszkami. Dzięki temu syntetyczny materiał nie będzie dotykał ciała dziecka, a w szczególności miejsc objętych zmianami skórnymi.

Spacer z małym atopikiem

Słońce dla atopików

Jak tłumaczą eksperci, choć należy korzystać z niego z umiarem – podczas opalania produkowany jest pot, który może drażnić skórę i zaostrzać dolegliwości – słońce ma korzystny wpływ na skórę dzieci z atopowym zapaleniem. Zmiany atopowe powoli znikają.

Ale uwaga! Dzieci poniżej 3. roku życia nie mają w pełni wykształconych mechanizmów chroniących je przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Delikatną skórę maluszków – które nie koniecznie muszą cierpieć na AZS – trzeba koniecznie chronić kremami z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi.