Atopowe Zapalenie Skóry LECZENIE ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY

Skóra atopowa zimą

Skóra atopowa zimą

Przypominamy: atopowa skóra w wyniku reakcji z alergenem staje się przesuszona, zaczerwieniona, pęka i – przede wszystkim – swędzi. Zmiany najczęściej lokalizują się na zgięciach łokciowych i kolanowych, na twarzy i szyi, ale mogą obejmować całe ciało.

w czasie zimy wystawiona na działanie wiatru i mrozu twarz ma skłonność do jeszcze większych przesuszeń i pękań, pieczenie nasila się,. Najgorzej zimowe przypadłości znoszą dzieci, drapiąc poliki do krwi, pocierając je śniegiem lub szorstkimi rękawiczkami. Przy otwartych ranach nietrudno o zakażenie – bakteriami czy grzybami, a nawet o infekcję wirusową.

Można złagodzić objawy swędzenia oraz niekorzystny wpływ mrozu poprzez stosowanie tłustych kremów przeznaczonych specjalnie na zimę. Wiele firm kosmetycznych przygotowuje specjalne serie zimowe, dlatego warto rozejrzeć się, czy nasza sprawdzona firma jej nie posiada.

Zimowe kremy do twarzy i szyi zawierają mniej substancji nawilżających, dlatego przed wyjściem (około 20 minut wcześniej) należy się mimo wszystko posmarować zwykłym kremem nawilżająco-natłuszczającym (najlepiej mineralnym), by uniknąć przesuszenia skóry. Bardzo ważne jest stosowanie kremów z filtrem UV.

Spacer w rękawiczkach

Skóra atopowa zimąJeśli nasze problemy z atopią dotyczą skóry dłoni, należy zapomnieć o stosowaniu kremów natłuszczających przed wyjściem z domu. Choć tworzą one warstwę ochronną na skórze, równocześnie sprawiają, że materiał rękawiczek się do niej przykleja, podrażniając i zanieczyszczając jej powierzchnię.

O wiele lepiej jest stosować kremy do rąk na noc. Możemy też wieczorami robić dłoniom kojące kąpiele w olejkach czy płynach kosmetycznych specjalnie przystosowanych do pielęgnacji skóry atopowej. Dobrze jest też nasmarować dłonie zaraz po przyjściu do domu wprost z zimowej pogody.

Warto ubrać dwie pary rękawiczek: najpierw delikatne (np. zamszowe), a na górę drugie, ciepłe (np. wełniane). Drugie rękawiczki nie mają kontaktu ze skórą, dlatego mogą być wykonane nawet z drażniących materiałów.

Zimą na nasze ręce czyha jeszcze jeden wróg – mokry śnieg. Dzieci chcą lepić bałwana, rzucać się śnieżkami, a i my często sięgamy rękami po miękki puch – choćby wtedy, gdy odśnieżamy samochód. Wilgoć wnika w materiał rękawiczek i wyziębia skórę. Może nawet lekko przymarznąć, co powoduje dodatkowe podrażnienia. Warto zawsze mieć przy sobie zapasowe rękawiczki – a w przypadku posiadania dzieci, nawet dwie pary.

Atopowe zapalenie skóry a aktywność fizyczna

Zimowa aktywność sprzyja poceniu się – szczególnie, że mamy na sobie więcej odzieży, niż zazwyczaj. Nie trzeba szaleć na nartach czy sankach – zwykła wyprawa po zakupy może sprawić, że oblejemy się potem.

Pot nasila problemy atopowe, podrażniając skórę. Nawet, jeśli nie mamy zmian atopowych, należy w tym okresie częściej spłukiwać z siebie zanieczyszczenia – jest to niestety konieczność, jeśli chcemy uniknąć wysypek i podrażnień.Niestety,częsty kontakt z chlorowaną wodą może nasilić podrażnienia i spowodować przesuszenie skóry.

Jak w takim razie zadbać o siebie? Unikać drażniących detergentów, oraz raz na dzień spłukiwać ciało przefiltrowaną wodą, bez dodatków myjących. Pomocna również – w przypadku suchych zmian egzemowych– może się także okazać sauna, z temperaturą nie przekraczającą 85 st.C. Należy tylko uważać, gdyż sauna może zaszkodzić osobom z astmą alergiczną.

Domowe wygrzewanie

Skóra atopowa zimąRozgrzane kaloryfery nie są sprzymierzeńcem osób zmagających się z atopowym zapaleniem skóry– pozbawiają one powietrze wilgoci. Nie tylko wysuszamy w ten sposób spojówki, podrażniając je i wzmagając tzw. zespół suchego oka, ale również wysuszamy śluzówkę i skórę.

Na podrażnienia wywołane przesuszonym, ciepłym powietrzem najbardziej narażone są dzieci i młodzież, u dorosłych atopików występują rzadziej – są jednak równie męczące. Tutaj ratunkiem oczywiście są regulowane nawilżacze powietrza, zaleca się też wietrzenie pomieszczeń. Temperatura w domu nie powinna być zbyt wysoka – lepiej założyć skarpetki w ochronie przed zimnem, niż walczyć ze zmianami skórnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *