ODZIEŻ I OBUWIE Życie z alergią

Skarpetki – poliamid i elastan

W związku z tym zwracasz baczniejszą uwagę na wiele rzeczy. Na przykład ubrania. Szczególnie dla dzieci.

Idziemy na zakupy

Niezwykle trudno jest kupić naturalne skarpetki, rajstopki, figi czy slipy. W trakcie buszowania po sklepach sieciowych czy marketach trudno znaleźć cokolwiek, co byłoby w stu procentach właśnie takie. Zwykle skład w/w ubrań to w 80% bawełna, 10% poliamid i 10% elastan.

A elastan to oczywiście lycra. Lycra, elastan, spandex. Ta ostatnia nazwa u nas jest rzadziej używana, przyjęła się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Skarpetki

Co na to dzieci?

Na stronie jednego ze sprzedawców można przeczytać: LYCRA zapewnia komfort, swobodę ruchu, poprawia dopasowanie do ciała, powrót wyrobu do kształtu pierwotnego, jego układalność oraz zmniejsza jego gniotliwość. Jako włókno może być rozciągnięta od czterech do siedmiu razy w stosunku do swojej długości początkowej, jednak po zwolnieniu naprężenia powraca do swojej długości oryginalnej. LYCRA nigdy nie jest stosowana samodzielnie, zawsze jest opleciona innym włóknem naturalnym lub syntetycznym.

Brzmi wspaniale. Tyle, że wskutek kontaktu lycry ze skórą osoby cierpiącej na alergię lub takiej, która dopiero alergikiem się stanie, może być egzema kontaktowa. Tego nie tylko dzieci nie lubią. I nie lubią, kiedy rajstopy gryzą.

Obawy budzi też to syntetyczne włókno oplatające. Skóra osoby wrażliwej na lycrę może być również wrażliwa na inne włókna syntetyczne. Zwłaszcza delikatna skóra dziecka.

Co robić?

SkareptyChcielibyśmy mieć wybór, bo nie tylko wygląd ubrań się liczy, ale też ich wpływ na zdrowie.
Jakie mamy możliwości?

Wygląda na to, że zakupy we wszystkich sieciach handlowych nie mają sensu. Nie można tam kupić skarpet ani rajstop naturalnych. Trzeba szukać w mniejszych sklepach, takich, które kładą większy nacisk na jakość swoich wyrobów i zadowolenie klienta. Na pewno skarpetki z etykietką 100% bawełny gdzieś na nas czekają.