ALERGIE SEZONOWE - PYŁKI Rodzaje alergii i Uczulenia

Problemy z rzepakiem

Alergia na rzepak

Rzepak to kapusta o żółtych, czteropłatkowych kwiatach, w Polsce niezwykle popularny. Jest wysiewany na ogromnym obszarze naszego kraju.

Pyłek rzepaku

Rzepak pyli od maja aż do września. Wytwarza duże ilości lotnego pyłku, który przenoszony jest przez wiatr i pszczoły. Z tego powodu osoby uczulone na jego pyłek powinny być ostrożne w kontakcie z miodem rzepakowym.

Hodowcy robią wszystko, żeby zwiększyć swoje plony. Dlatego krzyżuje się różne odmiany po to, by uzyskać takie, które wytworzą jeszcze więcej pyłku (więcej nowych roślin i więcej miodu).

Dla alergika to zła wiadomość. Ilość pylących roślin, obszar, na którym rosną i czas ich pylenia sprawiają, że rzepak to wiosenno-letnia zmora alergików.

Reakcja na pyłek

Jeśli cierpisz na alergię wziewną wtedy katar, zapalenie spojówek, kichanie, osłabienie, zatkany nos są nieuniknione. A pamiętać trzeba, że zlekceważony nieżyt nosa może doprowadzić do astmy.
Alergia na pyłek rzepaku może sprawić, że będziesz uczulony na pyłek brzozy, traw i zbóż.

No i wspomniany już miód może stanowić spore zagrożenie. Wywołuje bardzo wiele niepożądanych reakcji, od dość niewinnych do naprawdę poważnych. Mogą to być reakcje skórne – pokrzywka i świąd ciała.

Reakcje ze strony układu pokarmowego to bóle brzucha, nudności i wymioty lub biegunka. Może wystąpić obrzęk naczyniowy, obrzęk gardła i warg, a nawet zapaść i utrata przytomności. Typowe reakcje na pyłek – takie jak katar czy ból głowy – wydają się przy powyższych zupełnie niewinne.