nadmierna potliwość

Mokre plamy pod pachami odbierają pewność siebie. Na dodatek po paru godzinach lubią zyskiwać nieprzyjemną woń. Każdy z nas poci się i jest to normalne, organizm w ten sposób chłodzi się i chroni przed przegrzaniem. Gorzej, gdy problem wymyka się spod kontroli. Skąd się bierze nadmierna potliwość?

Zaburzenia hormonalne

Co tu dużo mówić, nadmierna potliwość w bardzo wielu przypadkach jest skorelowana z zaburzeniami w gospodarce hormonalnej. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy wpływają na poziom hormonów wytwarzanych przez ten narząd. Nadczynność tarczycy często objawia się nadpotliwością, podobnie jak niedobór estrogenów w organizmie kobiety. Jeśli nie jesteś w wieku okołomenopauzalnym, a okropnie pocisz się, zrób badania hormonalne. Endokrynolog w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości pomoże ci dobrać leczenie. Czasem wystarczy tylko zażywanie tabletek antykoncepcyjnych, by problem ustąpił jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Zły ubiór

Trudno nie pocić się, gdy kupujesz obcisłe bluzki i sukienki z poliestru lub w 35-stopniowy upał wyruszasz do pracy w jeansach.  Sztuczne materiały takie jak poliester, elastan czy akrylamid nie najlepiej przepuszczają powietrze. Pełnią rolę substancji termoizolacyjnej, co oznacza, że latem możemy się w nich zagotować. Z kolei jeansy to nie są spodnie na lato. To zbyt gruby i sztywny materiał, by chodzić w nim podczas upałów.

Zła dieta

Ostre przyprawy sprawiają, że temperatura naszego organizmu się podnosi. Niektóre przyprawy wykazują bowiem właściwości rozgrzewające. Świetnie sprawdzają się w mroźne dni, ale ich spożywanie latem nie jest wskazane.  Dlatego warto zastąpić je czymś innym np. świeżymi ziołami.