Atopowe Zapalenie Skóry PRZYCZYNY ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY

Skąd się bierze AZS u dzieci?

Skąd się bierze AZS u dzieci?

Atopowe zapalenia skóry nie zagraża życiu dziecka, nie jest też zaraźliwe, jednak jest bardzo uciążliwe i może powodować, że dziecko zostanie wykluczone ze społeczności rówieśników. Skąd się bierze ta przypadłość i czy można jej zapobiec?

Organiczne przyczyny atopowego zapalenia skóry

AZS jest chorobą o podłożu genetycznym. Alergia czy atopia u rodziców, często przenoszone są na dziecko, zgodnie z normalnymi zasadami dziedziczenia. Wadliwy gen powoduje nieprawidłową reakcję immunologiczna organizmu na białka (czy to pokarmowe, odzwierzęce czy roślinne), które nie są zagrażające dla zdrowego człowieka.

Jeżeli choroba występuje u jednego z rodziców, prawdopodobieństwo rozwoju choroby wynosi już od 20 do 40%, a gdy u obojga – prawdopodobieństwo wzrasta do 60-80%. Co więcej, badania wykazują, że dzieci częściej dziedziczą tę chorobę po matce niż po ojcu.

Mimo że AZS ma podłoże genetyczne, nie oznacza to, że dziecko zdrowych rodziców również będzie zdrowe – ryzyko wystąpienia atopii wynosi 5-15%, nawet, jeśli nie ma historii rodzinnej atopowego zapalenia skóry.

Skąd się bierze AZS u dzieci?

Środowiskowe czynniki powodujące AZS

Atopowe zapalenie skóry mogą wywołać (lub nasilić) także czynniki środowiskowe. Jakie? Na przykład roztocza kurzu domowego, zanieczyszczenia występujące w powietrzu, źle dobrane kosmetyki lub dym tytoniowy. Również emocje mają związek z zaostrzeniem objawów – egzema pojawia się często w wyjątkowo stresujących sytuacjach czy pod wpływem długotrwałego stresu.

Hiszpańscy eksperci przebadali prawie 30 tysięcy dzieci i stwierdzili, że atopia częściej dotyka osoby mieszkające w wilgotnym klimacie, w którym opady deszczu zdarzają się częściej. W regionach słonecznych, gdzie temperatura jest wysoka, ryzyko zachorowań maleje.

Aby zminimalizować reakcje atopowe należy dbać o prawidłową wilgotność i nasłonecznienie mieszkania. Koniecznie też należy udać się z dzieckiem do alergologa, by określić, które alergeny wywołują reakcję skóry.

Alergia a atopowe zapalenie skóry

Alergia pokarmowa odgrywa znaczną rolę w rozwoju atopowego zapalenia skóry, szczególnie w przypadku małych dzieci.

Największe ryzyko na zachorowania na alergię pokarmową występuje u maluszków do 2 roku życia. Dzieje się tak, gdyż organizm niemowlęcia wydziela mniejszą ilość kwasu solnego w żołądku, układ immunologiczny nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, a flora jelitowa różni się od tej, która występuje u dorosłego człowieka.

Najczęściej stwierdza się alergię na mleko i jego produkty, jajo kurze, ryby, soję, pszenicę i orzeszki ziemne.

Jak uniknąć atopowego zapalenia skóry?

Niestety, jest to choroba nieuleczalna i jedyne, co możemy zrobić, to zadbać, by było jak najmniejsze ryzyko wystąpienia jej objawów. Możemy również łagodzić wysypkę poprzez stosowanie leków i maści (np. cholesterolowych), dbanie o odpowiednią higienę ciała, eliminację alergenów z diety dziecka.

Jesli Twoj maluch cierpi na AZS, nie obwiniaj siebie – wiele mam zarzuca sobie nieprawidłową dietę w ciąży, czy podczas karmienia. Czynniki te nie mają praktycznie żadnego wpływu na wystąpienie AZS u Twojego dziecka. Zadbaj więc o to, by miało radosne, szczęśliwe dzieciństwo.

MCN + JPR