ABC alergii

SBS – syndrom chorych budynków a alergie

SBS - syndrom chorych budynków a alergie

Występowanie przykrych dolegliwości takich jak –

  • przewlekłe bóle głowy,
  • mdłości,
  • omdlenia czy objawy przewlekłego złego samopoczucia i przemęczenia
  • podrażnienie oczu, błon śluzowych,
  • przewlekły kaszel i problemy z oddychaniem

zaobserwowano u pracowników wielkich korporacji w Stanach Zjednoczonych, gdzie standardem jest wielogodzinna praca w klimatyzowanych pomieszczeniach przy sztucznym oświetleniu.

SBS - syndrom chorych budynków a alergie

Przyczyny problemów

Objawy chorobowe spowodowane są zbyt małą ilością świeżego powietrza oraz brakiem dostępu do światła dziennego, jak również wysokim stężeniem substancji chemicznych, ulatniających się z wyposażenia wnętrz i stosowanych tam środków czystości.

Źródłem tlenu w tych pomieszczeniach są skomplikowane systemy klimatyzacyjne, w których bardzo łatwo dochodzi do zagnieżdżania się szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów – takich jak grzyby pleśniowe, bakterie atypowe (Legionella).

Te sztucznie wentylowane pomieszczenia, w których utrzymana jest równomierny poziom temperatury i wilgotności, często wyłożone wykładzinami dywanowymi są również wspaniałym miejscem dla rozwoju roztoczy kurzu domowego i innych alergenów.

Nic więc dziwnego, że praca w takich warunkach stanowi bardzo duże zagrożenie dla zdrowia wszystkich. Szczególnie problem ten dotyczy osób alergicznych chorujących na astmę czy alergiczny nieżyt nosa”.

SBS w Polsce

Choroba chorych budynków (SBS) opisana w Stanach Zjednoczonych występuje również w Polsce. Z klimatyzowanymi pomieszczeniami o złej wentylacji spotykamy się powszechnie w hipermarketach, salach kinowych, w budynkach biurowych czy nawet wagonach kolejowych.

Dzieci ze schorzeniami alergicznymi szczególnie źle znosić będą przebywanie w takich miejscach. Nawet kilkugodzinna wizyta w multikinie czy sklepie z zabawkami zlokalizowanym w wielkich centrach handlowych może zakończyć się zaostrzeniem objawów astmy, podrażnieniem oczu i górnych dróg oddechowych. Niebezpiecznym dla pacjentów z astmą i alergią może też okazać się także podróż klimatyzowanym wagonem kolejowym.

Niestety problem ten wydaję się być zupełnie niezauważany w społeczeństwie. Duże centra handlowe kuszą licznymi atrakcjami i stanowią ulubione miejsce wielogodzinnych spacerów całych rodzin, co niewiele ma wspólnego ze zdrowym spędzaniem wolnego czasu.

Autor – dr n. med. Teresa Marek Szydłowska/ astma-katar.pl