SBS - syndrom chorych budynków a alergie

Nic więc dziwnego, że praca w takich warunkach stanowi bardzo duże zagrożenie dla zdrowia wszystkich. Szczególnie problem ten dotyczy osób alergicznych chorujących na astmę czy alergiczny nieżyt nosa”.

SBS w Polsce

Choroba chorych budynków (SBS) opisana w Stanach Zjednoczonych występuje również w Polsce. Z klimatyzowanymi pomieszczeniami o złej wentylacji spotykamy się powszechnie w hipermarketach, salach kinowych, w budynkach biurowych czy nawet wagonach kolejowych.

Dzieci ze schorzeniami alergicznymi szczególnie źle znosić będą przebywanie w takich miejscach. Nawet kilkugodzinna wizyta w multikinie czy sklepie z zabawkami zlokalizowanym w wielkich centrach handlowych może zakończyć się zaostrzeniem objawów astmy, podrażnieniem oczu i górnych dróg oddechowych. Niebezpiecznym dla pacjentów z astmą i alergią może też okazać się także podróż klimatyzowanym wagonem kolejowym.

Niestety problem ten wydaję się być zupełnie niezauważany w społeczeństwie. Duże centra handlowe kuszą licznymi atrakcjami i stanowią ulubione miejsce wielogodzinnych spacerów całych rodzin, co niewiele ma wspólnego ze zdrowym spędzaniem wolnego czasu.

Autor – dr n. med. Teresa Marek Szydłowska/ astma-katar.pl