rodzaje-testow-alergicznych

Diagnostykę alergii umożliwiają specjalne testy. Jakie są dostępne rodzaje testów alergicznych?

Diagnostyka alergii

W rozpoznaniu właściwych alergenów i przyczyn uczuleń pomagają testy alergiczne. Ich wykonanie jest pierwszym krokiem przy podejrzeniu na temat alergii. Taka metoda diagnostyczna jest najszybszym i najbardziej skutecznym sposobem określenia co i w jakim stopniu uczula daną osobę. Takie testy można wykonać w każdej poradni alergologicznej.

Rodzaje testów alergicznych

Wśród testów alergicznych wyróżnia się kilka rodzajów. W zależności od podejrzenia alergii, stosuje się dane testy. Niektóre z nich są bardziej popularne, inne mniej. Warto poznać je bliżej, aby mieć świadomość o istniejących możliwościach badania uczuleń. Najczęściej stosowanymi, są testy skórne. Testy punktowe oraz naskórkowe płatkowe to sposoby na sprawdzenie alergii. Polegają na wybraniu alergenów, nacięciu naskórka i umieszczeniu alergenów. Osoba musi odczekać określony czas. Zmiany skórne, które się pojawią zwiastują o reakcji alergicznej organizmu. Tą metodą bada się m.in. alergeny takie jak roztocza kurzu, pyłki roślin czy sierść zwierząt. Powstałe na skórze bąble mierzy się centymetrem, jego wielkość określa stopień uczulenia. Naskórkowe testy płatkowe stosuje się przy podejrzeniu wyprysku kontaktowego, którego powodem mogą być różne związki chemiczne. Ich wyniki są oceniane w skali plusowej. Kolejnym rodzajem są testy z krwi. Wykonuje się je, badając ilość przeciwciał IgE, odpowiedzialnych za reakcje uczuleniowe. To bezpieczne testy, ponieważ nie dochodzi do bezpośrednich reakcji jak w przypadku tych skórnych. Dzięki temu mogą być wykonywane u najmłodszych. Prawidłowa ilość przeciwciał IgE jest zależna od wieku pacjenta, co pozwala na diagnozę. Testy prowokacyjne zaś, są stosowane w diagnostyce alergii pokarmowych. Polegają na przyjęciu podejrzanych alergenów i obserwowaniu reakcji organizmu. W przypadku niektórych rodzajów, zwłaszcza testów skórny, zaleca się, aby pacjenci nie używali przed ich wykonaniem substancji zapachowych takich jak perfumy czy inne kosmetyki oraz leków na alergię, co mogłoby zniekształcić wyniki.testy

To tylko niektóre z możliwych metod rozpoznania alergii za pomocą testów. Przedstawione sposoby są powszechne. Umożliwiają stwierdzenie alergii u osób w różnym wieku. Gdy mamy podejrzenie uczulenia, zgłośmy się do alergologa, który zaproponuje nam właściwe testy alergiczne. Ich przeprowadzenie będzie wskaźnikiem doboru skutecznego leczenia uczulenia.