Alergie skórne PRZYCZYNY

Reakcje skórne przez chryzantemy

Reakcje skórne przez chryzantemy

Chryzantemy, hodowane w Europie od 300 lat, występują aż w 500 gatunkach – 200 naturalnych i ponad 300 powstałych na skutek skrzyżowania odmian.

Każda z odmian uczula z inną siłą, na co ma wpływ też pora roku i klimat (ta sama odmiana z inną intensywnością uczula w Afryce, Japonii czy Polsce).

Częściej całorocznie (u pracowników kwiaciarń) niż sezonowo (u ogrodników).

Sałatka z chryzantemą

Okazuje się, że na siłę alergii wpływa też specyfika kontaktu z kwiatem czy częstotliwość jego stosowania – nie wszędzie bowiem chryzantema to tylko ozdobny kwiat, kojarzony jak w Polsce – głównie z tradycją dekorowania doniczkami grobów.

W Japonii liście chryzantemy są składnikiem sałatek, dodatkiem do zup (niczym nasza pietruszka naciowa) albo przeżuwa się je w wolnym czasie – to uodparnia organizmy Japończyków na alergię na te roślinę.

Reakcje skórne przez chryzantemy

Co jest alergenem?

Najsilniejszą alergię powodują liście i kwiaty, bardzo rzadko – łodygi czy pyłki, które mają co prawda aż 38 antygenów.

Świąd i wyprysk na ogół pojawiają się na rękach (głównie dłoniach), rzadziej na twarzy. Na szczęście cięższe reakcje alergiczne są bardzo sporadyczne – takie jak alergiczny nieżyt nosa, astma czy nawet pokrzywka.

Diagnozowanie alergii

Najpowszechniejszą metodą wykrywania tego rodzaju alergii jest próba punktowa z wyciągiem z chryzantem czy test RAST.

Na szczęście problemu można się skutecznie pozbyć na skutek odczulania wyciągiem z chryzantem, rzadziej – oleożywicą, co wymaga systematycznej „immunoterapii”: przez wiele lat.

Alergia krzyżowa

U niektórych alergików można zaobserwować reakcje krzyżowe chryzantem z roślinami i jarzynami np. sałatą, słonecznikiem, cykorią, arniką górską, rumiankiem, stokrotką, bylica pospolitą, mleczem, terpentyną, perfumami.
MN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *