Jelito cienkie przechodzi wówczas fazę zwyrodnienia i dochodzi do zaburzeń wchłaniania, a w efekcie do biegunki i niedokrwistości.
To, jak silnie gluten działa na organizm zależy też od wieku chorego i dawki działającej na organizm. W przypadku niemowląt karmienie piersią opóźnia wystąpienie fazy nietolerancji glutenu.
Co 300-500 osoba z naszego regionu Europy jest tzw. bezglutenowcem. Nie zawsze choroba jest zdiagnozowana i chory zna przyczynę problemów zdrowotnych, a w grupie tej najwięcej chorych to dzieci do 5 roku życia, w okresie dorastania jest rzadko diagnozowana, ale najsilniej daje o sobie znać w 35-55 roku życia. Objawy pojawić się mogą tak naprawdę w każdym wieku, nawet dopiero pomiędzy 50 a 60 rokiem życia.
Specyfika Europejczyków?
U najbliższych krewnych czasem występują słabe objawy celiakii jak bóle kości, niski wzrost, niedokrwistość na niskim poziomie, skłonność do biegunek i niska sprawność fizyczna.
Co ciekawe o zachorowalności na celiakie świadczy tez dieta – potwierdza to brak zachorowalności w Afryce, Japonii czy Chinach.
Czytaj więcej w poradniku zalecanym przez Instytut Żywności i Żywienia Celiakia M. Jarosz, J. Dzieniszewski/ WL PZWL