Rak piersi

Rak piersi to choroba, na którą w Polsce umiera coraz więcej kobiet, podczas gdy za granicą odsetek zgonów wywołanych tą przypadłością coraz bardziej się zmniejsza. O czym warto mówić w związku z tą chorobą?

Rak piersi nie zawsze ma podłoże genetyczne

Owszem, istnieją mutację genu BRCA, które predysponują kobiety do wystąpienia nowotworu piersi. Niestety, brak mutacji nie chroni cię przed rakiem. Możesz zachorować nawet wtedy, gdy w twojej rodzinie ta choroba nigdy nie występowała. Dlatego powinnaś się regularnie badać.

Na raka piersi możesz zachorować w każdym wieku

Na raka piersi chorują kobiety po menopauzie, ale też nastolatki i kobiety dwudziestoletnie mające malutkie dzieci. Niestety, ta paskudna choroba nikogo nie oszczędza, dlatego warto badać się co miesiąc za pomocą własnych dłoni i palców, a w przypadku dostrzeżenia nieprawidłowości należy się od razu zgłosić do lekarza.

Cysty i mastopatia to nie rak piersi, ale wymagają częstszych badań

Lekarz stwierdził u ciebie cysty lub mastopatię? To nie rak piersi, z nimi można normalnie żyć.  Niemniej zaleca się, aby wykonywać częściej USG piersi, gdyż jest to badanie bezbolesne, w pełni bezpieczne, a może wykryć ewentualne nieprawidłowości w pierwszym stadium.

Ciąża i laktacja nie chronią przed rakiem piersi

Niestety, upowszechnieniu tego mitu sprzyjają niektórzy lekarze.  Ciąża i laktacja nie chroni przed rakiem piersi. Ba, przez gwałtowne zmiany hormonalne zwiększa się ryzyko powstania zmian nowotworowych. Dlatego też ginekolodzy mają obowiązek wykonywać USG piersi podczas ciąży i po jej zakończeniu. W rezultacie wielu to badanie lekceważy.

USG piersi jest bezpiecznym badaniem także w ciąży

Niektórzy lekarze twierdzą, że w ciąży i podczas laktacji nie wykonuje się USG piersi. W ten sposób maskują własną niekompetencję, bo to badanie można jak najbardziej wykonać, ale potrzeba dużej wiedzy i doświadczenia, aby umieć rozróżnić zatkany przewód mlekowy od niepokojących zmian.

Walka o refundację leków nowej generacji

21 września kobiety będą protestować pod Ministerstwem Zdrowia o refundację nowoczesnych leków wykorzystywanych w terapii raka piersi. Warto dołączyć do tej inicjatywy, gdyż każda z nas może kiedyś zachorować lub mieć córkę chorą na raka piersi.

Na badania chodź do radiologa-onkologa

Ginekolodzy robią USG piersi, ale radiolog-onkolog jest specjalistą, który dużo lepiej odczytuje wyniki, gdyż się w tym specjalizuje. Ginekolog lepiej zna się na problemach związanych z układem rodnym.