Życie z alergią

Przewaga naturalnych środków czystości nad tradycyjnymi

naturalne środki czystości

Detergenty to nieodzowny element porządkowy każdego domu, który pomaga uporać się z brudem i utrzymać najróżniejsze sprzęty w czystości. Są one jednak często dosyć niebezpieczne, a to przez ich nie do końca znany skład powodujący silny, odrzucający często zapach, a nawet reakcje alergiczne na rękach, czy drogach oddechowych. Można je łatwo zastąpić naturalnymi produktami, które pozwalają nie tylko efektywnie radzić sobie z brudem, ale przede wszystkim mają bezpieczny dla zdrowia skład. Jak wybierać naturalne detergenty, i jakie korzyści przynosi ich użytek w domowych porządkach?

Środki czystości a alergia

Detergenty które można kupić w każdym sklepie mimo swojej skuteczności niestety zawierają wiele szkodliwych substancji, które mogą szkodzić zdrowiu, a nawet wywoływać niebezpieczne reakcje alergiczne. Substancje które można w nich znaleźć to m.in. amoniak, fosforany czy reaktywne związki chloru, które poprzez wdychanie mogą wywoływać podrażnienie górnych dróg oddechowych, czy podrażnienie błon śluzowych. Mamy jednak pewną znacznie zdrowszą dla nas i środowiska alternatywę, i są to naturalne detergenty które stanowią o wiele bezpieczniejszy sposób czyszczenia i utrzymywania porządku w domu. Jedną z najważniejszych ich zalet jest łatwa dostępność, ponieważ duża popularność jaką się cieszą powoduje, że obecnie praktycznie w każdym sklepie chemicznym można je nabyć. Dodatkowo, co ważne jest szczególnie w przypadku alergików, środki czystości naturalne mają prosty i wiadomy skład, dzięki czemu można wybierać tylko te bezpieczne i niewywołujące alergicznych reakcji. Jak można łatwo zauważyć, w produkowanych masowo proszkach do prania, płynach do płukania czy żeli do czyszczenia WC, ten skład jest często pomijany a czasem nawet znacznie skracany, przez co konsument może być wprowadzany w błąd i nie jest świadomy szkodliwości takich produktów dla środowiska, ale przede wszystkim dla swojego zdrowia.

Największe zalety naturalnych detergentów

Prócz niekwestionowanych korzyści zdrowotnych, używanie naturalnych detergentów jest korzystne również dla środowiska, a jeżeli aktywnie wspieramy ideę ekologicznego podejścia do życia, oraz ruchu „cruelty free”, czyli produktów nietestowanych na zwierzętach, to na pewno przyczynimy się do wzrostu ich popularności poprzez używanie. Dodatkowo najczęściej nie ma konieczności używania środków bezpieczeństwa takich jak rękawiczki jednorazowe podczas stosowania naturalnych detergentów, ponieważ nie powodują one podrażnień skóry, a dodawane często olejki eteryczne utrzymują przyjemny zapach po zastosowaniu. Naturalne detergenty nie są również szkodliwe dla środowiska, w odróżnieniu od ich sztucznie produkowanych substytutów. Dodatkowo często można zakupić taki produkty w biodegradowalnych opakowaniach, co stanowi dodatkową zaletę w oczach osób dbających o środowisko. Zdecydowanie warto wypróbować ekologiczne produkty czystości, szczególnie jeżeli borykamy się z uporczywymi reakcjami alergicznymi – szybko możemy zauważyć znaczącą różnicę!

Komentarze (14)

eulalia

6 miesięcy temu

Podobno osoby zajmujące się zawodowo sprzątaniem często mają uszkodzone drogi oddechowe przez pracę z silnymi chemikaliami, dlatego dbajmy o siebie, sięgając po to, co naturalne.

liliana

6 miesięcy temu

Lubię naturalne środki czystości, te często lepiej doczyszczają powierzchnię niż ich syntetyczne odpowiedniki.

isa_belle

6 miesięcy temu

Ja unikam tych wszystkich żrących chemikaliów, które nie są neutralne dla naszych dróg oddechowych.

kate

6 miesięcy temu

Naturalne środki czystości mają wiele zalet, dobrze, aby były też sprzedawane w szklanych pojemnikach.

lina

6 miesięcy temu

Ja bardzo lubię naturalne środki czystości. Są bezpieczne dla naszego organizmu:)

wiesia

6 miesięcy temu

Ja od roku kupuję wyłącznie naturalne środki czystości.

thalia

6 miesięcy temu

Naturalne środki czystości są dużo łagodniejsze od syntetycznych, ale nie mniej skuteczne, dlatego chętnie po nie sięgam:)

fiore

6 miesięcy temu

Naturalne środki czystości nie działają toksycznie na drogi oddechowe.

kicia

6 miesięcy temu

W moim przypadku środki czystości są wyłącznie ekologiczne, gdyż tylko takie mnie nie uczulają:)

aldine

6 miesięcy temu

Naturalne środki czystości nierzadko pozostawiają bardziej lśniącą powierzchnię niż tradycyjne.

dusia

6 miesięcy temu

Naturalne środki czystości są równie skuteczne jak tradycyjne:)

jaśka

6 miesięcy temu

Ja cenię sobie naturalne środki czystości za to, że są mniej alergizujące.

gina

6 miesięcy temu

Ja też stawiam na ekologiczne środki czystości, bo nie chcę wdychać chemii. To w końcu jest szkodliwe na dłuższą metę.

violette

6 miesięcy temu

Ja stosuję wyłącznie naturalne środki czystości, są dużo lepsze dla naszego organizmu.

Zostaw komentarz