ABC alergii LECZENIE ALERGII

Proste metody – jak pomóc swoim zatokom

Proste metody - jak pomóc swoim zatokom

Opary z ostrych środków czyszczących, farb, lakieru do włosów czy perfum – a przede wszystkim palenie papierosów – często są przyczyną podrażnienia zatok. Zainteresuj się ekologicznymi naturalnymi i produktami czyszczącmi, które są dostępne w wersji bezzapachowej i rzadziej zawierają drażniące środki chemiczne, wywołujące problemy z zatokami.

Oddychaj wilgotnym powietrzem

Umieść nawilżacz w sypialni lub innym pomieszczeniu, w którym spędzasz dużo czasu. Suche powietrze może podrażniać, a utrzymanie wilgotnego powietrza może zmniejszyć złogi w zatokach (odpowiedzialne za uczucie zatkanych zatok). Wdychanie pary 2-4 razy dziennie także może okazać się pomocne. Usiądź w łazience przy zamkniętych drzwiach w kabinie prysznicowej – upewnij się, że woda jest gorąca.

Pij więcej wody

Przy problemach z zatokami duża ilość przyjmowanych lekkich płynów (optymalnie – niesłodzona woda) jest koniecznością. Spożywanie większej ilości wody lub soku pomoże cienkim błonom śluzowym i wymusi udrożnienie zatok.

Gorąca herbata także może pomóc – o ile jest bezkofeinowa. Napoje zawierające kofeinę lub alkohol mogą wywołać odwodnienie, zaś alkohol może znacznie pogorszyć obrzęk zatok. Pij więc minimum 8 szklanek wody dziennie, a napoje z kofeiną nie częściej niż 3 razy w tygodniu, najlepiej rzadziej niż co 2-3 dni.

Próbuj nawilżać nos

Proste metody - jak pomóc swoim zatokomNawadnianie nosa – zwane także płukaniem nosa – może pomóc w utrzymaniu zatok czystych i drożnych. Polega ono na użyciu łagodnego roztworu soli, by wypłukać zagęszczony śluz i alergeny, które są przyczyną problemów z zatokami. Nad umywalką wlej płyn do jednego nozdrza – niech będzie odczuwalny w drugim nozdrzu. Trzymaj usta otwarte i nie oddychaj w tym czasie przez nos.

Nawadnianie jest też koniecznością i powinno stać się nawykiem – można kupić ampułko-pojemnik lub tworzyć własny roztwór soli fizjologicznej – w tym celu 1 szklankę letniej wody połącz z 1 łyżeczką soli. Niektórzy wolą dodać pół łyżeczki sody, by zmniejszyć pieczenie wywołane przez sól.

Wpływ na organizm

Zatkane zatoki powodują zapchanie ujść w policzkach, czole i brwiach, po obu stronach nozdrzy. Zdrowe zatoki są pokryte cienką warstwą śluzu, który wyłapuje pył, drobnoustroje i inne cząstki, które próbują dostać się do organizmu wraz z wdychanym powietrzem.

Zmiana temperatury, alergeny w powietrzu (od roślinnych po sierść czy roztocza), palenie, przeziębienie – prawie wszystko, co powoduje obrzęk zatok, może powodować opuchliznę błony śluzowej nosa, uporczywy nieżyt zatok.

Leczenie

Proste metody - jak pomóc swoim zatokomNiektóre leki skutecznie zwalczają problemy zatokowe – specyfiki w sprayu i pigułki mogą zmniejszyć obrzęk nosa. Ale przy użyciu sprayu do nosa dłużej niż przez 3 dni można spowodować zator i pogorszenie stanu zatok. Jeżeli bóle zatok są reakcją alergiczną to leki przeciwhistaminowe (i inne dla alergików) mogą pomóc złagodzić objawy. Tabletki przeciwbólowe mogą okazać się również skuteczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *