alergeny-kontaktowe

Alergia kontaktowa występuje dość często. Przyczyną jest duża ilość alergenów. Poznaj najpopularniejsze alergeny kontaktowe.

Alergiczne zapalenie skóry i inne alergie kontaktowe

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry to uczulenie, które powodują alergeny kontaktowe a tych niestety nie brakuje tylko przybywa. Coraz więcej przedmiotów, nawet codziennego użytku powoduje reakcje alergiczne. Objawy dotyczą zwykle skóry. Do najczęstszych zaliczamy pokrzywkę, świąd czy zaczerwienienie.

Najpopularniejsze alergeny kontaktowe

Choć lista alergenów kontaktowych jest bardzo długa, istnieją takie, które uczulają najczęściej. Alergie bywają bardzo uciążliwe. Warto poznać źródła uczuleń, co umożliwi ich unikanie i tym samym brak niepokojących objawów.

Nikiel

Nikiel to najczęstsza przyczyna alergii kontaktowej. Badacze twierdzą, ze nawet 20% populacji jest uczulonych na nikiel. Znajdziemy go w biżuterii, paskach do spodni, klamerkach, guzikach a nawet produktach pokarmowych. Najczęściej objawy występują u kobiet, ponieważ to one noszą biżuterię. Uczuleni powinni unikać przedmiotów zawierających ten pierwiastek i wybierać dodatki, które nie mają niklu w swoim składzie.

Perfumy

Uwielbiamy piękne zapachy, które unoszą się w powietrzu i otulają naszą skórę. Niestety, wiele z nich to przyczyna alergii. Perfumy zawierają drażniące substancje zapachowe, które mogą wywoływać objawy skórne i problemy z układem oddechowym. Alergię na perfumy możemy często nazwać zawodową ponieważ w dużej mierze obserwuje się ją u kosmetyczek i fryzjerów, w szczególności u kobiet wykonujących te zawody.

Chromalergeny-kontaktowe

Chrom, podobnie jak nikiel jest znanym alergenem. Metal ten mają w swoim składzie materiały budowlane takie jak cement czy farby, dlatego najbardziej narażoną grupą osób są pracownicy branży budowlanej. Alergia na chrom może utrzymywać się nawet po zmianie zawodu.

Kosmetyki

Kosmetyki to duża grupa alergenów kontaktowych. Zawierają ogromną ilość substancji barwiących, zapachowych i konserwujących, dlatego mogą wywołać reakcje skórne. Wystarczy niewielka ilość kosmetyku, nowa maseczka czy kolorowe cienie, aby podrażnić skórę. Zazwyczaj wystarczy zmiana kosmetyku na inny, ab objawy szybko zniknęły z naszego ciała.

Katarzyna Antos