domowe sposoby na alergię

Okres wiosenny przed nam. Wraz z nim zaczną rozkwitać kwiaty oraz wszelkie inne rośliny. Czas pylenia to najgorszy okres dla alergików. Leki dostępne w aptekach nie zapewnią nam pełnej ochrony przed alergenami, dlatego już dziś poznaj domowe sposoby na alergię.

Witaj wiosno i alergio

Nadejście wiosny to dla wielu wspaniały czas. Po szarej zimie nasze otoczenie znów się zazieleni. Życie nabierze barw, a przyroda obudzi się w pełni gotowa, by zachwycać swoim pięknem. Alergicy widzą o w zupełnie innych barwach. Dla nich wiosna to okres pełnej gotowości do walki z alergią. Pyłki roślin, które pojawiają się w powietrzu powodują uciążliwy katar, zapalenie spojówek czy problemy z układem oddechowym. Objawy alergii są bardzo dokuczliwe. Wyjście na spacer kończy się załzawionymi oczami czy ciągłym kichaniem. To dość przykra wizja wiosennych dni. Dostępne w aptekach leki na alergię niwelują objawy, ale nie dają gwarancji, że spokojnie przebrniemy przez trudne miesiące. Codzienne łykanie tabletek to tylko jedna z opcji przeciwdziałaniu alergii. Tymczasem warto sięgnąć także po inne metody.

Domowe sposoby na alergię

Oprócz środków farmakologicznych, lekarze wspominają także o domowych sposobach na alergię. Przy uczuleniu ważne jest bowiem wszystko, nasze otoczenie czy forma odżywiania. Dbając o ogólne zdrowie jesteśmy w stanie wzmocnić nasz organizm, który będzie gotowy do walki z każdym alergenem. Kilka nawyków zniweluje ilość alergenów i pozwoli nam odetchnąć z nieco większym spokojem.

Pranie i przechowywanie pościeli

Pościel alergików należy prać przynajmniej raz w tygodniu. Na tekstyliach osiadają się roztocza kurzu, więc nastawienie prania na 80 stopni pomoże się ich pozbyć. Poduszki ozdobne i wszystkie inne elementy tekstylne, których nie możemy prać należy przechowywać w futerałach, wykonanych ze szczelnie tkanego materiału. W miarę możliwości wietrzmy pościel na dworze.

Filtry w odkurzaczu i klimatyzacji

Nowoczesne odkurzacze są wyposażone w specjale filtry HEPA, które zatrzymują pyłki roślin oraz roztocza kurzu i zarodniki grzybów. Filtry wymieniamy raz na 3 tygodnie. Z takim sprzętem ograniczymy ilość alergenów w naszym domu. Specjalny filtr antyalergiczny warto założyć także w klimatyzacji. Filtrowane powietrze będzie bardziej czyste, a my przestaniemy ciągle kichać i kaszleć.

Walka z pleśnią

W piwnicach, garażach czy na tarasie może pojawić się pleśń. Grzyby pleśniowe wywołując alergie oraz astmę. Jednym ze sposobów walki jest pozbycie się szkodliwej pleśni. W tym celu użyjmy wybielacza rozcieńczonego wodą lub specjalnego środka grzybobójczego, dostępnego w sklepach budowlanych. Rozpylone na ścianę chemikalia zabiją grzyby. Pamiętajmy, aby dokładnie wysuszyć pomieszczenia, ponieważ sam zapach może być drażniący, nie tylko dla alergików.

Pielęgnacja zwierząt domowych

filtry HEPA

Jeśli posiadamy zwierzęta domowe to pewnie nie jesteśmy uczuleni na sierść, ale nie wyklucza to alergii na kurz i pyłki, które osiadają się na naszych pupilach. Po spacerze najlepiej przetrzeć mokrą szmatką sierść zwierzą oraz ich łapy, Nie zapominajmy także o regularnej kąpieli naszych zwierząt.

Domowe sposoby na alergię to broń, którą mamy w zasięgu ręki. Wystarczy wprowadzić w życie kilka zasad, które zniwelują objawy uczulenia i pozwolą na bardziej komfortowe funkcjonowanie.

Katarzyna Antos