ABC alergii NAJNOWSZE TYPOWE OBJAWY ALERGII

Alergia bez względu na wiek

alergia bez względu na wiek

Alergia ma wiele twarzy. Może przytrafić się każdemu, bez względu na wiek. Nie ma znaczenia czy mowa o dzieciach czy osobach starszych. Uczulenie jest bezwzględne i często dopada nas w najmniej oczekiwanym momencie.

Nagła pokrzywka skórna

Alergia często objawia się na skórze. Zarówno pokarmy jak i środki chemiczne mogą wywołać nagłe reakcje skórne. Dowodem na to jest historia kobiety, pracujące w zakładzie spożywczym. Ale nie o owocach czy warzywach będzie tu mowa. Do nagłej pokrzywki u kobiety doszło po kontakcie ze środkiem chemicznym, odkażającym taśmę produkcyjną. Samo wdychanie oparów wywołało pokrzywkę na ciele 50-latki. Na skórze pojawiły się bąble, które początkowo zmniejszyły się samoistnie. Na drugi dzień pokrzywka stała się bardziej dokuczliwa a objawom towarzyszyły trudności w oddychaniu. Kobieta musiała udać się na pogotowie ratunkowe, by uzyskać pomoc medyczną. Leki antyhistaminowe oraz rozluźniające mięśnie pomogły zmniejszyć obrzęk i ułatwiły oddychanie. Pokrzywka całkowicie minęła po kilku dniach. Kontakt z obcymi substancjami może okazać się bardzo niebezpieczny. Przy pracy z chemikaliami, pracownicy powinni być wyposażeniu w specjalne maski i rękawiczki ochronne.

Alergia na mleko i gluten

Mleko i gluten to popularne alergeny, zwłaszcza u dzieci. Przypadek rocznego dziecka pokazuje, że tego typu alergeny łatwo sprawdzić. Roczny chłopiec był niespokojny, a na jego ciele można było zaobserwować wysypkę oraz zaczerwienienie. W diecie dziecka nie brakowało produktów mącznych oraz mleka, niezbędnego do prawidłowego rozwoju. Po odstawieniu na kilka dni produktów mlecznych i tych zawierających gluten, objawy skórne widocznie się zmniejszyły. Testy alergiczne potwierdziły diagnozę, którą okazała się alergia na mleko i gluten. Dieta eliminacyjna spowodowała poprawę stanu skóry oraz samopoczucia dziecka. A niezbędne składniki diety zastąpiono produktami, które nie wywołują uczulenia.

Aspiryna nie dla każdego

Historia sześciolatka pokazuje, że nawet popularny środek przeciwgorączkowy może wywołać alergię. W tym przypadku chodzi o aspirynę. Aspiryna, szczególnie ta musująca jest ogólnodostępnym środkiem przeciwzapalnym. W sytuacji gorączki, można podać ją choremu. Tak też uczyniła mama chłopca. Niestety po podaniu aspiryny, na plecach oraz klatce piersiowej dziecka pojawiły się małe czerwone krosty. Po konsultacji z lekarzem okazało się, że przyczyną wysypki była aspiryna. Organizm potraktował ją jako alergen. Na szczęście na rynku dostępne są różne środki przeciwgorączkowe, które z powodzeniem mogą zastąpić uczulającą aspirynę.

Alergia skórna na kosmetyki

alergieMłody wiek i pragnienie nieskazitelnej cery to problem wielu dziewczyn. Przypadek dwudziestolatki pokazuje, że nie zawsze kosmetyki dostępne w aptece, mogą służyć naszej skórze. Dziewczyna chciała mieć cerę wolną od wszelkich niedoskonałości. Nabyła w tm celu zestaw dermokosmetyków, które miały odmienić jej los. Niestety poprawy nie było. Wręcz przeciwnie, na skórze pojawiło się jeszcze więcej pryszczy i wykwitów. Dopiero po odstawieniu kosmetyków i zastosowaniu bardziej naturalnych form pielęgnacji, cera wróciła do normy. Proces odbudowy skóry, po reakcji alergicznej na zastosowane kosmetyki trwał kilka miesięcy. Nie zawsze warto eksperymentować z kosmetykami, tym bardziej jeśli mamy wrażliwą skórę. Zdecydowanie lepiej wybierać wtedy produkty hipoalergiczne, polecane przez dermatologa lub alergologa.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *