DOM ALERGIKA Życie z alergią

Pokaż mi swoją poduszkę – powiem Ci, jak śpisz!

poduszka dla alergika

Eksperci zgodnie przyznają, że odpowiednio dobrana poduszka to klucz do poprawy jakości naszego snu. To właśnie ona często ma wpływ na to, czy wstajemy wypoczęci, czy- wręcz przeciwnie- budzimy się z bólem głowy, łamaniem w plecach i skurczem w okolicach karku czy szyi.

Zły wybór poduszki nie sprawi co prawda, że zaczną nam doskwierać dolegliwości, których wcześniej nie mieliśmy, ale może zaostrzyć dokuczające nam bóle głowy, szyi, sztywnienie karku czy też chrapanie.

Jeśli Twoja poduszka swoje najlepsze lata ma już za sobą, w środku mogą czaić się pleśnie, grzyby i roztocza, które czasem stanowią nawet połowę jej pierwotnej wagi. Nie brzmi zbyt zachęcająco, prawda? Właśnie z tego powodu eksperci radzą, by wymieniać poduszkę co 12- 18 miesięcy. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku alergików i astmatyków.

W poszukiwaniu ideału

Zanim zdecydujesz się na zakup poduszki, zastanów się, w jakiej pozycji najczęściej sypiasz. Dobra poduszka to taka, która pomaga w czasie snu utrzymać głowę w naturalnym położeniu, czyli umieszczoną pod kątem prostym na ramionach.

 • jeśli śpisz na plecach, najlepsza będzie dość cienka poduszka, która zapewni odpowiednie podparcie dla ramion, szyi i głowy;
 • jeśli śpisz na boku, potrzebna będzie poduszka nieco twardsza, która wypełni przestrzeń między głową a materacem tak, aby odcinek szyjny kręgosłupa był w naturalnym położeniu względem reszty kręgosłupa;
 • jeśli najczęściej śpisz na brzuchu, rozejrzyj się za bardzo cienką, niemal płaską poduszką; w tej pozycji czasami w ogóle nie potrzebujemy poduszki – można wtedy rozważyć ułożenie jej pod brzuchem, aby zapobiec bólowi pleców.

Co kryje w sobie poduszka?

poduszka dla alergikaProducenci oferują nam rozmaite rodzaje wypełnienia, skąd jednak wiedzieć, które najlepiej spełni nasze oczekiwania?

Najbardziej popularne pozostają wypełnienia z pierza i puchu, pianki czy poliestru. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również poduszki z pianki z pamięcią kształtu oraz lateksowe (o ile nie mamy uczulenia właśnie na lateks). Są one polecane zwłaszcza osobom, które potrzebują dodatkowego podparcia szyi.

Czym kierować się przy zakupie?

 • pianka: im większa sprężystość poduszki, tym lepiej będzie podpierać szyję i plecy
 • pianka z pamięcią kształtu: poduszki dopasowują się do kształtu naszego ciała – ich wadą jest to, że dosyć szybko się nagrzewają i mogą mieć nieprzyjemny, chemiczny zapach
 • lateks to najtwardszy typ wypełnienia, a w dodatku odporny na pleśnie i roztocza; pomaga utrzymać szyję i plecy w naturalnej pozycji
 • wełna/ bawełna – poduszki z tym wypełnieniem są hipoalergiczne, a także odporne na pleśń i roztocza; są jednak dosyć sztywne, więc jeśli wolimy mięciutkie, gąbczaste poduszki, nie jest to propozycja dla nas
 • puch/ pierze – ich największą zaletą jest to, że wypełnienie można układać według uznania i zapewnić sobie podparcie tam, gdzie jest naprawdę potrzebne w danym momencie.

Poduszka dla astmatyka

poduszki dla alergikaCzy alergicy i astmatycy powinni unikać poduszek z pierza i puchu? Wybór należy, oczywiście, do nas, jednak wiele badań wykazuje, że nie stanowią one dla astmatyków większego zagrożenia niż poduszki syntetyczne.

Jak wybrać najlepszą?

 • nie sugeruj się ceną: to, że poduszka kosztuje dużo, nie oznacza wcale, że jest najlepsza, a – tym bardziej – najbardziej odpowiednia dla Ciebie.
 • wypróbuj poduszkę już w sklepie: jeśli nie możesz się położyć, możesz posłużyć się ścianą i przyłożyć do niej głowę z poduszką; poproś kogoś, by ocenił, czy szyja nie jest za bardzo wygięta.
  (KG)