MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Niebezpieczne igranie z życiem w przypadku anafilaksji


objawy anafilaksji

Dwie na 5 osób nie wzywają karetki ani nie dzwonią po pomoc medyczną do swojego lekarza w sytuacji gwałtownej reakcji anafilaktycznej, co może skończyć się tragicznie.

Osoby z ciężką alergią niejednokrotnie lekceważą objawy unikając wezwania natychmiastowej pomocy w przypadku wstrząsu anafilaktycznego.

A przecież anafilaksja jako zagrażająca życiu reakcja alergiczna, ma wpływ na cały organizm. Powoduje obrzęk mogący zablokować drogi oddechowe, obniża ciśnienie krwi, przyspiesza bicie serca, doprowadzić może do pokrzywki i nierównego, świszczącego oddechu. Bez szybkiej odpowiedniej reakcji ze strony pogotowania ratunkowego taka nierozwaga kończy się nierzadko śmiercią.

Ads code goes here

objawy anafilaksjiObjawy anafilaksji nie są dobrze diagnozowane przez samych chorych, dlatego jeśli już wzywają pomoc to robią to po ok. 20-30 minutach, gdyż liczą, że ich objawy ustąpią samoistnie. Ale co 3 osoba w USA, co 4 w Europie Zach. i jeszcze rzadziej w Polsce – stosuje zastrzyk z adrenaliny, trzymanej w łatwo dostępnym miejscu.

Większość osób po wstrząsie anafilaktycznym uznaje, że przeszło po prostu ciężki atak alergii i jest to na pewno powód, by przypomnieć się w najbliższym czasie lekarzowi (alergologowi czy interniście). Ci, którzy decydują się na szybką konsultację lekarską często sami prowadzą samochód w drodze do specjalisty lub jadą komunikacją miejską.
Bez świadomości zagrożenia pierwsza pomoc nie będzie skuteczna, gdyż niewyedukowany przez lekarza pacjent sam sobie szkodzi.
(MCN)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij