DOM ALERGIKA Życie z alergią

Pochłaniacze wilgoci – jak to działa?

pochłaniacze wilgoci

4-osobowa rodzina wytwarza dziennie 12 litrów wody, która w postaci wilgoci gromadzi się w ścianach, oknach i nieogrzewanych pomieszczeniach.

Zaparowane okna czy długo schnące ubrania po praniu to nie jedyne zagrożenia spowodowane nadmiarem wilgoci (czyli przekroczeniem poziomu ok. 60%).

W domu szybko zaczynają się rozmnażać roztocza w swoim ulubionym ciepło-wilgotnym środowisku, a w kuchni znacznie szybciej pleśnieją artykuły spożywcze.

Gorzej, gdy zaczyna już być czuć stęchliznę, a farby i tynki ze ścian zaczynają odpadać. Metalowe elementy – jak okucia mebli – korodują, a dywany i wykładziny zaczynają po prostu gnić.

pochłaniacz wilgociObok alergii na roztocza rozwija się astma przez grzyb w zawilgoconych ścianach i przez pleśnie, a te bardzo lubią jesienne słoty, szczególnie, gdy do wnętrza dociera mało słońca i mury budynku stale są utrzymywane w wilgoci. Mnożą się też bakterie.

Oprócz alergii odczuwamy migreny (u dorosłych) czy schorzenia reumatyczne.

Jak przeciwdziałać?

Saszetki pochłaniające wilgoć są znane i stosowane od lat. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w zamkniętych szafach z odzieżą czy obuwiem i garderobach, do których nie dociera powietrze i nie są wietrzone jak reszta pomieszczenia. Nadmiar wilgoci zamieniają w żel, a dodatkowo wydzielają zapach np. odstraszający mole.

Dostępne na rynku osuszacze mają różnorakie przeznaczenie np. jedynie do łazienki i pralni – osuszają 250 ml/dzień w 30 st.C i przy wilgotności względnej powietrza 80%. Tu przy wyborze warto kierować się poborem energii. Najmocniejsze są przeznaczone do najbardziej zawilgoconych mieszkań – zbierają ponad 2 litry przez noc – przy wydajności do 10 litrów na dobę.

Mamy też wybór uniwersalnych pochłaniaczy wilgoci, które redukują jej nadmiar, zamieniając go w roztwór soli po dobie (przy bardzo wysokiej wilgotności) lub po kilku dniach (przy średnim poziomie). Niepożądane zapachy są absorbowane z pomieszczenia i neutralizowane, a nie maskowane sztucznym zapachem.

pochłaniacz wilgociWybierając urządzenie dokładnie zapoznaj się z jego przeznaczeniem i specyfiką stosowania. Ważne jest też, do jak dużych powierzchni pochłaniacz jest przeznaczony – na ogół typowe urządzenie pokojowe wystarcza na ogół na 10 m kw., czasem na 20 m kw., a zatem do małego pokoju czy jego części, niekoniecznie zaś do obszernego salonu. Sprawdzają się także w każdym innym pomieszczeniu – od kuchni po łazienkę.

Na ogół sami jednak możemy regulować poziom absorpcji – ile wilgoci ma pochłaniać, by nie doprowadzić do przesuszenia – również niepożądanego dla skóry czy oczu. Wpływa na to m.in. temperatura, jaką mamy w mieszkaniu.

Ceny – w zależności od mocy działania, przeznaczenia i zastosowanej technologii – kształtują się między 30 a 400 zł.
(PFN)

Komentarze

karol2323

2 lata temu

W artykule nie jest napisane jak działa pochłaniacz wilgoci więc tytuł nie jest zgodny z treścią.

Zostaw komentarz

0 1 2