Pielęgnacja skóry atopowej - dermokosmetyki

Tego typu produkty poleca się alergikom oraz osobom, które zmagają się z atopowym zapaleniem skóry. Dermokosmetyki powstały w wyniku współpracy kosmetologów, dermatologów, alergologów, farmaceutów i chemików. Przed wypuszczeniem na rynek muszą przejść szereg testów. Specjaliści oceniają ich wpływ na skórę wrażliwą oraz wykonują badania in vitro, które pozwalają ocenić działanie na poziomie komórkowym.

Właściwości lecznicze dermokosmetyków

Udowodniono, iż kosmetyki apteczne nie tylko pielęgnują skórę i zapobiegają jej wysuszeniu, ale też wspomagają proces leczenia. Atopicy muszą poświęcić swojemu ciału więcej uwagi niż osoby wolne od schorzeń dermatologicznych. W ich przypadku sucha, spękana skóra przestaje pełnić funkcję ochronną. Zmiany chorobowe stwarzają dogodne warunki dla drobnoustrojów. Wprawdzie nie opracowano leku na świerzbiączkę, ale jej objawy można łagodzić, pielęgnując skórę.

Skóra wrażliwa

Zanieczyszczenie środowisko sprawiło, iż co druga osoba zmaga się z problemami charakterystycznymi dla skóry wrażliwej. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż AZS może ujawnić się w dowolnym wieku. Do czynników, które sprzyjają nadwrażliwości, zalicza się: zanieczyszczenie powietrza, uszkodzenia mechaniczne i nieprawidłowo dobrane kosmetyki. Niektóre osoby skarżą się na ulubiony krem, który po kilku latach regularnego stosowania zaczął wywoływać niepożądane reakcje.

dermokosmetyki

Produkty wolne od alergenów

Największym atutem dermokosmetyków jest brak potencjalnych alergenów. Specjaliści, którzy pracują nad formułą specyfiku, uwzględniają problemy skóry wrażliwej. Firmy zajmujące się wytwarzaniem tego typu produktów, opracowały serie kosmetyków aptecznych o właściwościach przeciwtrądzikowych, przeciwłupieżowych i anti-aging.

Bogata oferta kosmetyków aptecznych

Rozmawiając o dermokosmetykach, zazwyczaj myślimy o kremach i balsamach do ciała. W rzeczywistości oferta firm jest o wiele szersza, niż przypuszczamy. Na rynku możemy znaleźć szampony, toniki, płyny micelarne, pianki myjące adresowane do właścicieli skóry wrażliwej.

Choć kosmetyki apteczne nie wykazują właściwości drażniących, nie należy kupować ich na chybił trafił. Niewłaściwie dobrany specyfik może nam pokrzyżować szyki. Np. krem silnie nawilżający może nie przypaść do gustu właścicielom cery mieszanej, która wykazuje tendencję do przetłuszczania.