PODRÓŻ I WAKACJE Życie z alergią

Wakacje alergika – porady

wakacje alergika

W przypadku alergików szczególnie niebezpieczne są owady oraz artykuły spożywcze. Kontakt z jadem osy może zakończyć się wstrząsem anafilaktycznym, który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. W związku z tym, iż dojazd do terenów podmiejskich zajmuje karetce pogotowia sporo czasu, w miarę możliwości powinniśmy unikać potencjalnych alergenów.

Gwałtowne reakcje alergiczne

Z przeprowadzonych badań wynika, iż ciężka reakcja alergiczna pojawia się 5 minut po ukąszeniu owada lub 30 minut od spożycia potrawy, która zawiera alergen pokarmowy. W związku z tym pomoc musi przyjść natychmiast. W przypadku górskich zakątków czy leśnych głuszy sytuacja jest utrudniona. Na przyjazd ratowników medycznych musimy poczekać co najmniej 20 minut. W związku z tym, iż sekundy decydują o ludzkim życiu, alergicy, u których w przeszłości wystąpił wstrząs anafilaktyczny, powinni nosić przy sobie zastrzyk z adrenaliną.

Niewiedza źródłem problemów

Wielu z nas popełnia błąd, nie informując o swoich problemach współtowarzyszy podróży. W związku z tym, iż przyjaciele nie wiedzą o alergii na jad pszczoły, po jej użądleniu nie są w stanie udzielić pomocy. Warto szczerze porozmawiać z bliskimi i poinstruować ich, co powinni zrobić w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.

wakacje alergika

Ryzykowne słodkie potrawy

Osoby, które są uczulone na jad pszczoły, powinny unikać jedzenia słodkich potraw na świeżym powietrzu. Zanim wypijemy wodę z cytryną, która wcześniej stała na stole w ogrodzie, powinniśmy sprawdzić, czy nie pływa w niej owad. Kilka lat temu media obiegła informacja o śmierci znanej aktorki, która podczas biesiady na działce wypiła sok z pszczołą. Ta użądliła ją i wywołała wstrząs anafilaktyczny. Choć artystka przebywała w towarzystwie męża, lekarza z wieloletnim stażem, partner nie był w stanie jej uratować. Alergen spowodował uwolnienie ogromnych ilości histaminy, czyli mediatora procesów zapalnych. Ta substancja zgromadziła się w obrębie górnych dróg oddechowych i przyczyniła się do uduszenia aktorki.

Wabik na owady

Kolorowe ubrania prowokują owady. Żółta bluzka przypomina im kwiat porastający pobliskie pola. W związku z tym latem powinniśmy nosić odzież utrzymaną w neutralnych barwach. Białe, beżowe i brązowe podkoszulki pozwalają uniknąć ukąszenia, które w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci.

Bose stopy

Podczas wakacji chętnie zrywamy z zasadami, które nas ograniczają. Wielu z nas rezygnuje z obuwia i tym samym stwarza ogromne zagrożenie. Jeśli nadepniemy na osę lub pszczołę, owad będzie usiłował się bronić. Jeśli jesteśmy uczuleni na jego jad, zostanie uruchomiona kaskada reakcji immunologicznych.

wakacje alergika

Alergeny pokarmowe

Osoby, które borykają się z alergią pokarmową, przed konsumpcją powinny zweryfikować skład potraw. Nie należy zamawiać dań z karty, których nie jesteśmy pewni. Jeśli w ośrodku, w którym się zatrzymaliśmy, możemy przygotować obiad we własnym zakresie, powinniśmy skorzystać z tej możliwości. Zdarza się, iż koncentrat pomidorowy, wykorzystywany jako sos do gołąbków, zawiera śladowe ilości selera. U niektórych osób nawet niewielka ilość alergenu wywołuje niewspółmierne reakcje organizmu.

W związku z tym, iż nieuwaga podczas wakacji może kosztować nas życie, nie zapominajmy o zasadach bezpieczeństwa. Stosując się do powyższych wytycznych, zmniejszamy prawdopodobieństwo wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *