W dzisiejszych czasach prawie każdy z nas jest na coś uczulony. Alergeny mogą być dosłownie we wszystkim. Wraz ze wzrostem liczby substancji uczulających wzrasta liczba alergików. Dzieje się to w zastraszająco szybkim tempie. Oprócz alergii na popularne pyłki roślin czy roztocza kurzu pojawiają się takie, które są bardzo nietypowe.

Alergie to powszechny problem, który może utrudnić nasze codzienne funkcjonowanie. Nie jesteśmy świadomi jak wiele przedmiotów, których używamy na co dzień, zawiera w sobie składniki uczulające. Nie zdajemy sobie spawy z tego, że wiele nietypowych rzeczy i produktów może wywoływać u nas silne reakcje alergiczne. Alergia może nawet dotyczyć uczulenia na drugą osobę.

Pięć nietypowych alergii, czyli co nas może uczulać

Lateks i guma – coraz więcej osób uczulonych jest na te materiały. Stosowanie podczas domowych czynności gumowych rękawiczek nie jest w tym wypadku wskazane. Rezygnować trzeba także z prezerwatyw, które w większości są wykonywane właśnie z tych surowców.

Pole elektromagnetyczne – może się to wydawać absurdalne, ale niektóre osoby bardzo źle reagują na pole elektromagnetyczne, wytwarzane przez różne urządzenia. Zaleca się zatem całkowite pozbycie takich urządzeń jak kuchenka mikrofalowa.

Tkaniny sztuczne – poliester i akryl oraz inne sztuczne tkaniny także zawierają substancje uczulające. Nie jest to dobra wiadomość, ponieważ większość produkowanych ubrań wytwarza się właśnie z tych materiałów.

Słońce – skóra jest bardzo wrażliwa na kontakt z promieniami słonecznymi. Należy uważać na nadmierne opalanie, co może poskutkować reakcją alergiczną w postaci zaczerwienienia, wysypki czy pieczenia. Kremy z wysokimi filtrami przydadzą się osobom uczulonym na słońce.

Woda – wiele osób nigdy nie pomyślałoby o wodzie jako alergenie. Jednak ta z pozoru niewinna ciecz, w kontakcie ze skórą potrafi wywołać pokrzywkę. W wyniku tego kontaktu powstają bolesne i swędzące wykwity skórne. Zwykły prysznic czy kąpiel w basenie mogą okazać się bardzo bolesnym przeżyciem.

girl-358293_640

Naukowcy wciąż badają substancje uczulające i ich wpływ na organizmy. Alergie dotykają nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Poprzez specjalne testy alergiczne możemy sprawdzić na co jesteśmy uczuleni i czego powinniśmy unikać. W tym celu należy udać się do specjalisty alergologa, który nie tylko zbada nas ale również dobierze odpowiednią terapię, która pomoże nam w walce z niechcianym uczuleniem. Nietypowych alergii jest coraz więcej. Najważniejsze jest to, aby znaleźć takie sposoby na walkę z nimi, aby bez problemu móc w pełni funkcjonować.