Atopowe Zapalenie Skóry PRZYCZYNY ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY

Co warto wiedzieć o skórze atopowej?

atopowe zapalenie skóry

„Unikaj tego, co ci szkodzi” – to powiedzenie doskonale sprawdza się w przypadku schorzeń alergicznych, ale nie wszystkie czynniki można wyeliminować ze swojego życia. Drażniące żele pod prysznic zawsze możemy zamienić na olejki myjące, ale co zrobić z wszechobecnymi spalinami? Choć z atopowym zapaleniem skóry nie możemy rozprawić się raz na zawsze, wcielając w życie kilka zasad, możemy złagodzić przebieg choroby. W przypadku egzemy największy problem stanowi uporczywy świąd, ten pojawia się wówczas, gdy zewnętrzna powłoka naszego ciała jest sucha i popękana. W przypadku AZS odpowiednio dobrane kosmetyki odgrywają niezwykle istotną rolę. Musisz jednak pamiętać, iż nawet najlepszy balsam niewiele zdziała, jeśli będziesz zapominał o jego aplikacji.

Skóra – naturalna bariera ochronna

U osób zdrowych skóra pełni rolę naturalnej bariery ochronnej. W sposób mechaniczny zapobiega przedostawaniu się do organizmu obcych substancji, w tym pyłków i detergentów. Gdy na ciele pojawiają się zmiany dermatologiczne, zostaje otwarta furtka dla alergenów. Organizm broni się przed potencjalnym niebezpieczeństwem, uruchamiając kaskadę reakcji. Dlaczego tak ważna jest warstwa lipidowa, która pokrywa naskórek? Można porównać ją do alarmu, który chroni dom przed wizytą nieproszonych gości. W skład warstwy lipidowej wchodzą defenzymy, czyli substancje o działaniu antybakteryjnym, które zapobiegają namnażaniu mikroorganizmów. Z kolei ceramidy, cholesterol i kwasy tłuszczowe zapewniają skórze nawilżenie. Gdy warstwa lipidowa zostaje naruszona, np. wskutek stosowania silnych detergentów, zewnętrzna powłoka ciała pęka i tym samym stajemy się podatni na infekcje.

atopowe zapalenie skóry

Informacje o skórze atopowej

Atopicy często zadają sobie pytanie, dlaczego choroba dosięgła właśnie ich i jakie są jej przyczyny. U niektórych osób egzema ma podłoże genetyczne. DNA jest nieustannie narażony na uszkodzenia, warto jednak pamiętać, iż większość zmian zostaje wyeliminowana przez mechanizmy naprawcze. Niestety, wspomniany system nie jest idealny, czasem popełnia błędy i przypadkowe zmiany nie zostają usunięte. Jeśli dojdzie do nich w obrębie gamet (plemników lub jajników), mutacja może zostać przekazana potomstwu. Osoby, u których gen kodujący filagrynę uległ uszkodzeniu, są predysponowane do atopowego zapalenia skóry. Wspomniane białko odpowiada za prawidłową budowę naturalnych czynników nawilżających, wytwarzanych przez nasz organizm.

Nie bez znaczenia pozostają również warunki, w jakich żyjemy. Jeśli na co dzień stykamy się z substancjami o działaniu drażniącym, istnieje ryzyko, że ujawni się u nas nabyta postać choroby. Wydaje ci się, że nic ci nie grozi, ponieważ do mycia podłogi zakładasz rękawiczki? Nic bardziej mylnego, nawet niewinnie wyglądające chusteczki dla niemowląt mogą okazać się szkodliwe dla skóry. Często przecierasz skórę niemowlaka? Po każdym kontakcie z chusteczkami pokryj dłonie warstwą kremu nawilżającego, w ten sposób zabezpieczysz skórę przed spierzchnięciem i spękaniem.

Proszki do prania – źródło alergenów

Stwierdzono u ciebie atopowe zapalenie skóry? Uważaj nie tylko na kosmetyki, ale też na płyny, w których płuczesz ubrania. Popularne proszki stanowią źródło potencjalnych alergenów, ponieważ oprócz środków powierzchniowo czynnych zawierają również syntetyczne barwniki i kompozycje zapachowe. Przy wrażliwej skórze należy ostrożnie wybierać środki czystości. Wydaje ci się, że podczas prania wszystkie chemikalia zostały wypłukane? Niestety, wiele substancji wnika w głąb tkaniny i może ujawnić swoje drażniące oblicze, gdy założymy bluzkę. W drogeriach oraz supermarketach sięgaj po hipoalergiczne płyny i proszki. Choć orzechy piorące uczulają rzadziej niż tradycyjne proszki, warto pamiętać, iż nawet one mogą wywołać reakcję o podłożu alergicznym.

Dermokosmetyki w pielęgnacji skóry atopowej

W związku z tym, iż skóra atopowa jest pozbawiona warstwy ochronnej, potrzebuje wsparcia z zewnątrz. Wśród dermokosmetyków można znaleźć produkty bogate w ceramidy, cholesterol oraz kwasy tłuszczowe. Pozostawiają one na ciele powłoczkę, która chroni skórę przed utratą wody. Choć żadna emulsja nie wyleczy nas z AZS, odpowiednio dobrana może zwiększyć komfort życia chorego. Gdy skóra jest nawilżona, ustępuje uciążliwy świąd i zmniejsza się ryzyko infekcji. To właśnie zakażenia wymienia się do najczęstszych powikłań egzemy. Ciągłość naskórka chroni nas przed mikroorganizmami chorobotwórczymi, gdy zostaje przerwana, drobnoustroje mogą wniknąć do organizmu i swobodnie się namnażać. Choć kosmetyki apteczne są droższe od drogeryjnych, nie należy na nich oszczędzać. Popularne balsamy oprócz substancji nawilżających i natłuszczających, zawierają również substancje potencjalnie drażniące. W przypadku skóry atopowej należy bezwzględnie unikać sztucznych barwników oraz syntetycznych kompozycji zapachowych.

Bliska ci osoba zmaga się z AZS? Nie panikuj, przestrzegając powyższych zasad można złagodzić przebieg choroby. Warto też pamiętać, iż atopowe zapalenie skóry czasem ustępuje samoistnie. Osoby, które w dzieciństwie zmagały się z tą przypadłością, w dorosłym życiu często o niej zapominają. Mimo iż przeprowadzono wiele badań, egzema wciąż skrywa wiele tajemnic. Dlaczego niektórzy z niej wyrastają? Być może za jakiś czas poznamy odpowiedź na to pytanie.

Komentarze

Izabela Matuszewska

8 lat temu

Rzeczy mojego dziecka piorę w płatkach mydlanych,jest to bardziej uciążliwe niż w proszku czy płynie,ale przynosi efekty.

Komentarze są wyłączone.