Alergia na perfumy

Najbardziej efektywne pod względem ilości otrzymanych produktów jest drzewo pomarańczowe, z którego otrzymuje się trzy produkty destylacji o wartościach zarówno smakowych, jak i zapachowych. Uczulają one dosyć często, jednak reakcje krzyżowe zachodzące między nimi są bardzo rzadkie. Dobór właściwości zapachowych różnych olejków wymaga dużych umiejętności, a na jakość bukietu wpływa wiele czynników.

Na przykład aby uzyskać wartościowy olejek różany, kwiaty należy zebrać wczesnym rankiem i natychmiast poddać destylacji. Oprócz względów zapachowych o recepturze decydować może również technologia wykorzystania i sporządzania danego bukietu zapachowego. W skład perfum – poza olejkami eterycznymi – wchodzą wyodrębnione składniki, nazywane „syntetycznymi substancjami zapachowymi”. Wiele z syntetycznych substancji zapachowych decyduje o cenie i jakości perfum, a wiele z nich silnie uczula.

alergia na perfumy

Kiedy źle znosimy kilka różnych produktów może to pozornie przypominać reakcję krzyżową, jednakże jest to wynik alergii na dany składnik. Substancje zapachowe nie są jedynie składnikiem perfum i kosmetyków, ale także tabletek od bólu gardła, leków stomatologicznych, aromatów spożywczych.

Objawy
Alergia na perfumy może wywoływać swędzenie w okolicach użycia produktu zapachowego, zmiany skórne i wykwity.

Zapobieganie
Aby zapobiec uczuleniu wywoływanym przez perfumy należy unikać kontaktu z alergenem.