ABC alergii CHOROBY ALERGICZNE NAJNOWSZE

Pasożyty i alergia

pasożyty i alergia

Atopowe zapalenie skóry czy katar sienny to dość typowe diagnozy, które możemy usłyszeć od alergologa. Ale zdarzyć się może, że przyczyną dolegliwości jest tasiemiec, glista czy przywry. Pasożyty i alergia – co ich łączy?

Pasożyty

Coraz więcej pacjentów ma problem z pasożytami. Do zakażenia zwykle dochodzi przez brak odpowiedniej higieny. Źle umyte warzywa czy owoce mogą zostawić w naszym organizmie nieprzyjemną pamiątkę w postaci pasożytów. Jaja i cysty pasożytów są mikroskopijnej wielkości. Łatwo przenoszone są przez wiatr, więc mogą znaleźć się nie tylko w ziemi czy na produktach pokarmowych, ale na wszelkich innych przedmiotach. Myjąc często ręce i dbając o higienę chronimy swój organizm przed zakażeniem. Pasożyty są także wydalane z kałem zwierząt. Zwykła zabawa w piaskownicy może zakończyć się poważnym zakażeniem. Mikroorganizmy są zdolne do ataku całego organizmu człowieka.

Pasożyty i alergia

Alergię wywołują metabolity czyli odchody pasożytów. Hamują one pracę układu immunologicznego, przez co wirusy i bakterie z łatwością przedostają się do organizmu, siejąc w nim spustoszenie. Zwiększają przepuszczalność naczyń krwionośnych i wpływają na pracę układu oddechowego. Efektem działania pasożytów jest produkcja histaminy, która nasila reakcje alergiczne. Organizm, których stara się bronić, w takiej sytuacji tylko pogarsza swój stan. W efekcie działania pasożytów może pojawić się wstrząs anafilaktyczny. Pasożyt czasem doprowadza organizm do takiego stanu, że reaguje on inaczej na dotąd znane czynniki. W rezultacie pojawia się alergia i tworzy się błędne koło. pasożytPrzypuszczając uczulenie, pacjenci na ogół odstawiają uczulające produkty i próbują nowych, co także prowadzi do kolejnych uczuleń. Trudno pozbyć się pasożytów, jednak dopiero trafna diagnoza może wyleczyć nas z dokuczliwych kłopotów zdrowotnych. Usunięcie pasożyta sprawi, że alergia ustąpi, a organizm zacznie znowu funkcjonować poprawnie.

Nie trudno o zakażenie pasożytami, co niestety niesie ryzyko długiego leczenia. Dbanie o higienę jest jednym z podstawowych działań profilaktycznych jeżeli chodzi o pasożyty. Alergia ma niejedno imię i może być skutkiem zakażenia pasożytami. Warto więc dbać o zdrowie i higienę a przy niepokojących objawach, odwiedzać lekarza.

Katarzyna Antos