Alergie pokarmowe POZOSTAŁE ALERGIE POKARMOWE

Orzechy prażone uczulają częściej niż surowe?

alergia na orzechy

Włoskie, brazylijskie, laskowe, fistaszki, nerkowce czy makadamia? Trudno dokonać wyboru, gdy półki i bazary uginają się pod ciężarem takich rarytasów. Orzechy różnią się składem i właściwościami alergizującymi. Największe niebezpieczeństwo stanowią brazylijskie. Choć są smaczne i zdrowe, powinniśmy mieć się na baczności. Drugie spotkanie z orzechami brazylijskimi może zakończyć się wstrząsem anafilaktycznym. Czy wiesz, że te rarytasy są niezwykle zwodnicze? Za pierwszym razem możesz bezkarnie rozkoszować się ich smakiem, ponieważ organizm nie zdążył wyprodukować swoistych przeciwciał. Problem pojawia się, gdy dochodzi do ponownego kontaktu. Krążące we krwi przeciwciała otaczają obcego i próbują go unicestwić.

Orzechy prażone uczulają bardziej niż surowe?

Nie jesz orzechów brazylijskich i myślisz, że jesteś bezpieczny? Fistaszki również mogą przyczynić się do wystąpienia objawów uczulenia. Co ciekawe nie tylko rodzaj, ale również sposób przygotowania orzeszków, ma znaczenie. Z wyników badań opublikowanych na łamach czasopisma „Journal of Allergy and Clinical Immunology” wynika, iż częściej alergizują prażone fistaszki. W jaki sposób można wytłumaczyć tę prawidłowość? Naukowcy przypuszczają, iż zaobserwowane zjawisko ma związek z temperaturą. Podczas prażenia orzeszki ziemne zostają poddane działaniu temperatury 160-170 stopni Celsjusza. W związku z tym, iż białka należą do cząsteczek termolabilnych, zmienia się ich konformacja. Prawdopodobnie to właśnie opisane zjawisko przyczynia się do wystąpienia reakcji o podłożu alergicznym. Białko prażonych fistaszków tak bardzo różni się od tego, które znamy ze świeżych orzeszków, iż organizm widzi w nim wroga, którego należy wyeliminować.

alergia na orzechy

Wyniki badań rzucają nowe światło na wcześniej zaobserwowane zależności. Z danych zebranych przez naukowców wynika, iż w krajach azjatyckich alergia na orzechy ziemne jest zjawiskiem marginalnym. Mieszkańcy tego kontynentu często jedzą fistaszki zarówno w formie surowej, jak i prażonej, toteż ich system odpornościowy zdołał oswoić się z białkami obecnymi w tym smakołyku. Europejczycy i Amerykanie traktują orzeszki ziemne jako przysmak, serwowany od czasu do czasu, toteż ich organizm nie zdołał „poznać” białek zawartych w fistaszkach.

Wiciliny – groźny alergen

Orzechy laskowe, które uchodzą za przysmak wiewiórek i ze względu na walory organoleptyczne znalazły zastosowanie w produkcji masła orzechowego, również mogą uczulać. Z obliczeń naukowców wynika, iż już zjedzenie dwóch sztuk tego rarytasu może zaprowadzić nas na ostry dyżur. Taka ilość bowiem wywołuje wstrząs anafilaktyczny u osób wrażliwych na białka obecne w orzechach laskowych. Co łączy te smakołyki z fistaszkami, nerkowcami czy orzechami brazylijskimi? Wiciliny, czyli białka spirzchowe, które stanowią magazyn składników odżywczych dla zarodka, wykazują działanie alergizujące. To właśnie one ponoszą odpowiedzialność za wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego.

Pierwsza pomoc przy wstrząsie anafilaktycznym

W związku z tym, iż anafilaksja zagraża życiu, warto nauczyć się rozpoznawać jej objawy. Jeśli w porę dostrzeżemy niebezpieczeństwo, możemy podjąć stosowne działania. Czujesz, że piecze cię warga, a po chwili drętwieje ci język? Poproś kogoś z najbliższego otoczenia o to, żeby niezwłocznie zawiózł cię do szpitala. Jesteś sama w domu? Zadzwoń na pogotowie, wyraźnie zaznaczając, iż pojawiły się u ciebie pierwsze objawy wstrząsu anafilaktycznego. To niezwykle cenna informacja, która może uratować ci życie. Dyspozytor pogotowia w pierwszej kolejności kieruje pomoc do osób, które nie mogą dłużej czekać.

uczulenie na orzechy

Jeśli jesteś świadkiem wstrząsu anafilaktycznego, zareaguj! Osoby, której organizm gwałtownie zareagował na obcą substancję, nie należy pozostawiać samej sobie. W każdej chwili może ona stracić przytomność, w takiej sytuacji należy kontrolować jej oddech i tętno. Jeśli u kogoś z twoich bliskich odnotowano wstrząs anafilaktyczny, poproś lekarza o krótkie przeszkolenie z zakresu pierwszej pomocy. Ta wiedza może uratować czyjeś życie! Jesteś uczulony na orzechy i w przeszłości pojawiły się u ciebie objawy anafilaksji? Nie bagatelizuj problemu! Wprawdzie regulacje prawne nakładają na producentów żywności obowiązek informowania konsumenta o zawartości nawet śladowych ilości orzechów, ale lepiej mieć się na baczności. Nigdy nie wiadomo, czy inny czynnik nie wywoła równie gwałtownej reakcji ze strony układu immunologicznego. Poproś lekarza o wypisanie recepty na autostrzykawkę z adrenaliną. Ta substancja wykazuje działanie przeciwstawne do histaminy i tym samym zwalcza objawy wstrząsu. Warto nosić przy sobie identyfikator, który pozwoli lekarzowi pogotowia podjąć stosowne działania, gdy stracimy przytomność w środku miasta, nie zdążywszy zadzwonić po pogotowie.

Jeśli orzechy nie wywołują u ciebie alergii, jedz je bez obaw. Wprawdzie te smakołyki charakteryzują się wysoką wartością kaloryczną, ale dostarczają organizmowi dobroczynnych składników odżywczych. Orzechy to sprzymierzeńcy osób, które walczą o zdrową cerę i mocne włosy.

Komentarze

Marta Słoneczna

9 lat temu

Na szczęście orzechy mogę jeść w dowolnych ilościach:) Muszę uważać na pomidory i produkty, które powstały na ich bazie.

Komentarze są wyłączone.