Alergia u dzieci ŻYWNOŚĆ

Alergia pokarmowa u noworodka

alergia pokarmowa u dzieci

Kobiety, które karmią piersią, powinny przyjrzeć się swojej diecie. Pociecha często płacze, jest niespokojna, a na jej rączkach od pewnego czasu pojawiają się czerwone krostki? Niewykluczone, że dziecko reaguje alergicznie na któryś z produktów spożywanych przez matkę. Warto jednak pamiętać, iż nie zawsze mamy do czynienia z uczuleniem. Niektóre pokarmy wykazują działanie drażniące np. makaron polany pikantnym sosem. Karmisz piersią? Jedz świeże warzywa, owoce, nabiał, chude mięso i pieczywo pełnoziarniste. Unikaj produktów wysoko przetworzonych, gotowych sosów, marynat i tłustego mięsa.

Drażniące gazy

Podczas procesów trawiennych wydzielają się różne substancje, niektóre z nich mają postać gazu. Jest on szczególnie niebezpieczny dla noworodków, ponieważ układ pokarmowy malucha charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami. Kumulujące się gazy uciskają jelita i tym samym przyczyniają się do wystąpienia objawów zbliżonych do tych, które towarzyszą alergii. Jak rozpoznać, czy noworodek boryka się z uczuleniem, czy mamy do czynienia z podrażnieniem? Niepożądane reakcje wywołane przez alergeny trwają zazwyczaj dłużej niż zwykłe podrażnienie. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż nie należy lekceważyć tego drugiego, ponieważ długo utrzymujące może przeobrazić się w alergię.

Choć mleko matki wywiera korzystny wpływ na rozwój dziecka, dostarcza maluchowi przeciwciała i tym samym zapewnia mu odporność bierną, czasem może drażnić przewód pokarmowy. W większości przypadków problem ma charakter tymczasowy i ustępuje wraz z wiekiem. Gdy pociecha rośnie, zwiększa się pojemność przewodu pokarmowego i gazy przestają być groźne. Czego powinnaś unikać, karmiąc piersią? Do produktów, które często wywołują niepożądane działanie, zalicza się czekoladę, warto jej unikać, ponieważ u noworodka może wywołać biegunkę. Niewskazane są również warzywa, które w procesie trawienia wydzielają gazy, czyli brokuły, kalafiory, słodka papryka i cebula. Wspomniane produkty stanowią bogate źródło cysteiny, czyli aminokwasu, który zawiera siarkę. W wyniku szeregu przemian enzymatycznych powstaje siarkowodór, gaz o zapachu zgniłych jaj. Przekazując go wraz z mlekiem swojej latorośli, przyczyniamy się do wystąpienia niepożądanych reakcji ze strony przewodu pokarmowego.

Drażniące gazy cd.

Nie jesz warzyw wiatropędnych i czekoladek, a maluch ciągle płacze i ma biegunki? Załóż zeszyt i spisuj w nim wszystkie produkty, które zjadłaś w ciągu dnia, obok warto zamieścić informację o samopoczuciu pociechy. Dziecko ma biegunkę za każdym razem, gdy jesz ryż polany sosem? Gdy zrezygnujesz z tej potrawy, niepożądane dolegliwości powinny ustąpić. Tak się nie dzieje? Zapisz się na wizytę do specjalisty, lekarz wykona stosowne badania, które pomogą ustalić przyczynę problemów zdrowotnych malucha.

Alergia pokarmowa u noworodka

U noworodka może również wystąpić alergia pokarmowa na substancje obecne w mleku matki. Odkąd urodziłaś dziecko, często jesz zupę mleczną, jaja oraz produkty sojowe? Niewykluczone, że któryś z popularnych alergenów odpowiada za niepożądane reakcje. Wśród czynników, które mogą wywołać uczulenie, wymienia się również pszenicę, orzechy włoskie, pomidory i truskawki. Czy matka może odróżnić alergię pokarmową od podrażnienia? Zazwyczaj potrzebne są specjalistyczne badania, aczkolwiek objawy takie jak biegunka, wymioty, wysypka, gazy i krew stolca wskazują na uczulenie. Chcesz ustalić bezpośrednią przyczynę uciążliwych dolegliwości? Załóż specjalny zeszyt, w którym będziesz szczegółowo opisywała swoje menu i reakcje pociechy na zmianę diety. W związku z tym, iż wydalanie alergenów przebiega wolniej niż usuwanie gazów zalegających w przewodzie pokarmowym, „podejrzane” produkty usuwaj z diety na dwa tygodnie. Jeśli w tym stan zdrowia latorośli ulegnie poprawie, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że postawiliśmy trafną diagnozę. Warto jednak pamiętać, iż dziecko uczulone na nabiał, jednocześnie może zmagać się z alergią na orzechy włoskie. W takiej sytuacji ze swojego menu należy wykluczyć zarówno sery, jak i ciasto z musem nugatowym. Gdy odstawimy dziecko od piersi, możemy powrócić do „zakazanych” smakołyków.

Warto jednak pamiętać, iż wyłącznie lekarz może potwierdzić lub obalić hipotezę dotyczącą alergii pokarmowej. Obserwacje poczynione przez matkę niewątpliwie pomogą mu w postawieniu trafnej diagnozy. Podejrzewasz alergię na nabiał? Specjalista może przeprowadzić badania pod kątem uczulenia na mleko krowie. Nigdy nie lekceważ biegunek i wymiotów, ponieważ mogą się przyczynić do odwodnienia organizmu malucha. Regularnie poddawaj dziecku płyny i obserwuj jego reakcje. Jeśli stan jego zdrowia będzie się pogarszał, wezwij karetkę.

Komentarze

Samanta Lis

8 lat temu

alergia pokarmowa u noworodka najlepiej jest leczona dieta eliminacyjna u matki karmiacej i ewentualnie specjalnym mlekiem dla dziecka, oprocz tego kuracje probiotykeim na alergie, ktory uszczelnia scianki jelit, utrudniajac wnikanie alergenu, lagodzi wiec objawy alergii i wspomaga wyksztalcenie sie tolerancji pokarmowych, taki probiotyk Latopic uratowal nas, kiedy alergia byla juz mocno rozwinieta, zlagodzi ja, a w ostatecznosci wspomogl calkowite jej pozbycie sie

Komentarze są wyłączone.