ABC alergii CHOROBY ALERGICZNE

Odsetek alergików w Polsce jeden z najwyższych na świecie – badania TNS OBOP dla Jelp

Odsetek alergików w Polsce

Na zlecenie marki JELP, instytut badawczy TNS OBOP przeprowadził analizę sytuacji w Polsce.

W ankiecie wzięły udział 1002 osoby w wieku powyżej 15 lat. Okazało się, że odsetek alergików w naszym kraju należy do najwyższych na świecie. Z badań TNS OBOP wynika, że 30% polskich gospodarstw domowych boryka się z astmą lub innymi schorzeniami alergicznymi. Wyniki są martwiące tym bardziej, że alergików wciąż przybywa, bo stale rośnie liczba alergenów.

Nadmiar nowinek w naszym otoczeniu

Stajemy się uczuleni na coraz większą liczbę substancji, a ciągle produkuje się nowe związki, na które nasze organizmy nie są jeszcze uodpornione. Liczba produktów, która w tym momencie jest obecna na rynku przekracza możliwości adaptacyjne ludzkiego ustroju. Nie mogąc się zaadaptować, nasz organizm w obronie tworzy antyciała – i w ten sposób powstaje alergia.

Alergie wśród Polaków

Według wyników badań TNS OBOP najwięcej osób choruje na alergię pyłkową. Problem ten pojawia się
u 11% ankietowanych – kichanie, kaszel, wodnisty katar, a w poważniejszych przypadkach zapalenie spojówek, duszności i zaostrzenie zmian skórnych. Reakcje te występują głównie sezonowo, w okresie kwitnienia uczulającego gatunku, a czasem całorocznie – np. przy alergii na kurz.

Uczulenie na kurz jest drugim z najczęściej spotykanych problemów alergicznych w Polsce – występuje u 8% pytanych.
Także alergia pokarmowa jest coraz częstszym zjawiskiem, które obecnie występuje w 4% polskich domów.
Uznaje się ją za pierwszy kliniczny sygnał odziedziczonej skłonności do uczuleń. Około 90% zachorowań przechodzi po kilku miesiącach lub latach. Niestety w pozostałych przypadkach objawy można jedynie zaleczyć, ale alergikiem pozostaje się przez całe życie.

Odsetek alergików w PolsceWyniki badań TNS OBOP wskazują, że podobna liczba Polaków boryka się z alergią na sierść
(4% ankietowanych). Reakcja uczuleniowa jest wywoływana także przez złuszczony naskórek i ślinę zwierząt. Na szczęście wrażliwość tego typu nie oznacza całkowitego zakazu posiadania pupila w domu. Obecne leczenie pozwala pogodzić jego obecność z dobrym samopoczuciem alergika. Zaleca się jednak częstsze sprzątanie, odkurzanie, częstsze mycie zwierząt, a także nie wpuszczanie pupila do sypialni osoby chorej.

Niepokojąca jest wysoka liczba osób chorych na astmę. Według danych dostarczonych przez TNS OBOP schorzenie to jest obecne w 4% polskich domów, co może stanowić nawet 3 miliony chorych Polaków.
Co gorsza, astma atakuje głównie ludzi młodych i stanowi najczęstszą chorobę przewlekłą wśród osób
do 29 roku życia.

Nieco mniej ankietowanych, bo około 3%, skarżyło się na alergię kontaktową, czyli różnego rodzaju wypryski, rumień lub zmiany fotoalergiczne. Są one wywołane przez środki chemiczne i kosmetyki, a głównie przez zawarte w nich substancje zapachowe i żywice.
Kompozycja zapachowa perfum zawiera około 50 składników w postaci syntetycznych substancji zapachowych, olejków eterycznych, środków konserwujących, balsamów, a każdy z nich może stanowić przyczynę uczuleń kontaktowych. Ponadto środki zapachowe mogą powodować duszność – 2% pytanych wskazało takie objawy.

W polskich domach pojawiają się również inne schorzenia alergiczne, takie jak egzema, łuszczyca,
czy pokrzywka – występują u 1% ankietowanych.

Prognozy

Odsetek alergików w PolsceNiestety skłonność do alergii jest w znacznej części dziedziczona. Fakt ten oraz warunki, w jakich żyjemy powodują, że liczba alergików będzie nadal rosła. Szacuje się, że w 2020 roku około 50% populacji w krajach wysoko rozwiniętych będzie miało alergię.
Zdaniem prof. dr hab. n. med. Jerzego Kruszewskiego – kierownika Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii Centralnego Szpitala Klinicznego WAM w Warszawie, krajowego konsultanta do spraw alergologii, może dojść do takiego momentu, w którym osób zapadających na alergię będzie więcej od tych, którzy tej przypadłości nie mają.

Źródło – Jelp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *