MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Co wywołuje astmę?


Co wywołuje astmę?

W astmie atopowej główną przyczyną są alergeny, tworzące w organizmie przeciwciała , które po zetknięciu z alergenem wywołują reakcję astmatyczną najczęściej odchody roztoczy kurzu domowego.

Reakcje uczuleniowe mogą wywoływać takie alergeny wziewne jak roztocza kurzu, rozmnażające się szczególnie jesienią, gdy w pokoju jest ciepło i wilgotno, sierść zwierząt – przede wszystkim kotów, nawet poprzez kontakt z kimś, kto miał do czynienia z kotem czy jego sierścią np. na meblach czy ubraniu, niekoniecznie z samym zwierzęciem, a nie tylko pleśnie, pierze, karaluchy czy pyłki roślin.

Sprawcami mogą być równie dobrze- choć rzadziej – alergeny pokarmowe (np. orzeszki ziemne, owoce, zboża) czy kontaktowe.

Ads code goes here

Co wywołuje astmę?

  • leki – aspiryna, beta-blokery używane w chorobach oczu lub serca
  • dym tytoniowy i inne zanieczyszczenia powietrza
  • drażniące i silne zapachy
  • zakażenia układu oddechowego (bakteryjne czy wirusowe), długotrwale powodujące nadreaktywność oskrzeli
  • wysiłek fizyczny
  • śmiech czy płacz
  • zmiana warunków atmosferycznych.

Sprawcami mogą być także dwa rodzaje pleśni – pylące jesienią Alternaria i Cladosporium oraz te tworzące się na wilgotnych szmatach, na butach czy liściach jak Aspergillus, Penicillum.

Co 10 astmatyk nie toleruje leków przeciwzapalnych, uśmierzających ból i gorączkę, tak samo jak beta-blokerów. Inne leki wywołują raczej objawy skórne (uczulenie) lub ogólnoustrojowe (wstrząs anafilaktyczny).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij