Od marca nowa lista leków refundowanych

Na liście znalazły się na m.in. dodatkowe leki stosowane w terapii astmy.

Ministerstwo Zdrowia informuje, że na marcowej liście znalazło się 216 nowych pozycji. W przypadku ponad 800 leków minister zdrowia wydał decyzje o możliwości rozszerzenia refundacji poza wskazania ujęte w charakterystyce produktu leczniczego. Otrzymały one pozytywną rekomendację Agencji Oceny Technologii Medycznych (AOTM).

Na listę wraca 108 leków finansowanych przez NFZ w 2011 r., a także 93 leki dotychczas nierefundowane – w większości są to produkty generyczne. Według IMS Health, w przypadku 600 leków poziom odpłatności pacjentów spadnie, a za 547 – chorzy zapłacą więcej.

W ocenie firmy, większość dopisanych pozycji to głównie leki generyczne, czyli specyfiki będące zamiennikiem leku oryginalnego i zawierające te same substancje czynne. Jest tylko jedna nowa molekuła – rosuvastatyna, stosowana w celu obniżenia poziomu cholesterolu.

Od marca nowa lista leków refundowanych

Przy alergii na mleko

Eksperci podkreślili, że zmiany najbardziej ucieszą pacjentów kupujących produkty mlekozastępcze oraz stosujących paski do badania stężenia cukru we krwi.

Jak wynika z obwieszczenia MZ, wśród leków, których nie było na ostatniej liście refundacyjnej, a które na nią powróciły, znalazły się preparaty stosowane w terapii m.in.: alergii pokarmowych czy astmy.

Obniżki cen dotyczą m.in.leków przeciwbólowych, przeciwgrzybiczych, w terapii obturacyjnych chorób dróg oddechowych i innych.