Atopowe Zapalenie Skóry OBJAWY ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY
Objawy AZS

Atopowe zapalenie skóry jest zaliczane do chorób przewlekłych, z tendencją do nawrotów. Osoby, które zmagają się z tą dolegliwością, często skarżą się na świąd. AZS zazwyczaj ujawnia się w dzieciństwie i trwa od kilku miesięcy do kilkudziesięciu lat. Temu schorzeniu często towarzyszą choroby alergiczne.
Objawy AZS u niemowląt
U niemowląt, które borykają się z AZS, na policzkach pojawiają się czerwone płaty z tendencją do łuszczenia. Z kolei zaczerwienione ogniska zapalne atakują skórę rąk, przedramion i pośladków. Czasem pojawiają się sączące grudki, które wykazują tendencję do zlewania się. AZS często atakuje główkę niemowląt. W tym przypadku objawy choroby są zbliżone do ciemieniuchy, aczkolwiek nie obserwuje się charakterystycznych tłustych strupów.
Symptomy świerzbiączki u starszych dzieci
U starszych dzieci symptomy choroby przyjmują inną postać. Swędzące grudki często przypominają zmiany charakterystyczne dla świerzbu. W związku z tym niektórzy określają AZS mianem świerzbiączki. U starszych dzieci zmiany skórne zazwyczaj pojawiają się w obrębie kolan, łokci, szyi, powiek i za uszami. W skrajnych przypadkach choroba atakuje owłosioną skórę głowy, co przekłada się na jej łuszczenie i zwiększoną łamliwość włosów. Czasem AZS obejmuje swoim zasięgiem skórę łuków brwiowych i tym samym przyczynia się do wypadania brwi.
AZS u dorosłych
Z kolei u dorosłych zmiany chorobowe zazwyczaj są zlokalizowane w obrębie zgięć stawów, twarzy, szyi i owłosionej skórze głowy.
Diagnostyka atopowego zapalenia skóry
W przypadku diagnozowania AZS niezwykle istotną rolę odgrywają kryteria pomocnicze. Wśród nich wymienia się:
- rybia łuska
- nadmierne wyeksponowanie linii papilarnych dłoni
- zbielenie skóry po mechanicznym urazie
- nieswędzące złuszczanie się skóry w obrębie dłoni
- gęsia skórka, czyli nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych na skórze ramion, ud, pośladków
- sińce i worki pod oczami
- łupież biały
- bladość
- zaćma soczewki.
Przyczyny atopowego zapalenia skóry
Niestety, naukowcom nie udało się ustalić jednoznacznej przyczyny AZS. Przypuszcza się, iż ta choroba dermatologiczna ma podłoże genetyczne. U osób, które zmagają się z tą przypadłość, układ immunologiczny działa nieprawidłowo, toteż mamy do czynienia ze schorzeniem ogólnoustrojowym.
W związku z tym, iż współczesna medycyna nie zna przyczyny atopowego zapalenia skóry, nie dysponujemy skutecznym lekiem. W przypadku świerzbiączki niezwykle istotną rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja skóry.
« Co to jest alergia i maraton alergiczny ?