Atopowe Zapalenie Skóry OBJAWY ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY

Objawy AZS

Objawy AZS

Atopowe zapalenie skóry jest zaliczane do chorób przewlekłych, z tendencją do nawrotów. Osoby, które zmagają się z tą dolegliwością, często skarżą się na świąd. AZS zazwyczaj ujawnia się w dzieciństwie i trwa od kilku miesięcy do kilkudziesięciu lat. Temu schorzeniu często towarzyszą choroby alergiczne.

Objawy AZS u niemowląt

U niemowląt, które borykają się z AZS, na policzkach pojawiają się czerwone płaty z tendencją do łuszczenia. Z kolei zaczerwienione ogniska zapalne atakują skórę rąk, przedramion i pośladków. Czasem pojawiają się sączące grudki, które wykazują tendencję do zlewania się. AZS często atakuje główkę niemowląt. W tym przypadku objawy choroby są zbliżone do ciemieniuchy, aczkolwiek nie obserwuje się charakterystycznych tłustych strupów.

Objawy AZS

Symptomy świerzbiączki u starszych dzieci

U starszych dzieci symptomy choroby przyjmują inną postać. Swędzące grudki często przypominają zmiany charakterystyczne dla świerzbu. W związku z tym niektórzy określają AZS mianem świerzbiączki. U starszych dzieci zmiany skórne zazwyczaj pojawiają się w obrębie kolan, łokci, szyi, powiek i za uszami. W skrajnych przypadkach choroba atakuje owłosioną skórę głowy, co przekłada się na jej łuszczenie i zwiększoną łamliwość włosów. Czasem AZS obejmuje swoim zasięgiem skórę łuków brwiowych i tym samym przyczynia się do wypadania brwi.

AZS u dorosłych

Z kolei u dorosłych zmiany chorobowe zazwyczaj są zlokalizowane w obrębie zgięć stawów, twarzy, szyi i owłosionej skórze głowy.

Diagnostyka atopowego zapalenia skóry

W przypadku diagnozowania AZS niezwykle istotną rolę odgrywają kryteria pomocnicze. Wśród nich wymienia się:

  • rybia łuska
  • nadmierne wyeksponowanie linii papilarnych dłoni
  • zbielenie skóry po mechanicznym urazie
  • nieswędzące złuszczanie się skóry w obrębie dłoni
  • gęsia skórka, czyli nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych na skórze ramion, ud, pośladków
  • sińce i worki pod oczami
  • łupież biały
  • bladość
  • zaćma soczewki.Objawy AZS

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Niestety, naukowcom nie udało się ustalić jednoznacznej przyczyny AZS. Przypuszcza się, iż ta choroba dermatologiczna ma podłoże genetyczne. U osób, które zmagają się z tą przypadłość, układ immunologiczny działa nieprawidłowo, toteż mamy do czynienia ze schorzeniem ogólnoustrojowym.

W związku z tym, iż współczesna medycyna nie zna przyczyny atopowego zapalenia skóry, nie dysponujemy skutecznym lekiem. W przypadku świerzbiączki niezwykle istotną rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *