ABC alergii CHOROBY ALERGICZNE

Obalamy mity nt. alergii

mity nt. alergii

Alergia może pojawić się w każdym wieku

Prawda. Choć alergia często dotyka dzieci, nie jest to regułą. Może ujawnić się w dowolnym wieku. Co więcej, może się okazać, iż czynnik, z którym mieliśmy kontakt przez lata, nagle zaczyna nas uczulać.  Nawet u osób po 60. roku życia mogą ujawnić się objawy alergii na pyłki.

 

Mity nt. alergii. Testy alergiczne dają 100-procentową pewność

Fałsz. Niestety, nawet nauka nie jest doskonała. Metody diagnostyczne, którymi dysponujemy, nieustannie podlegają procedurom mającym na celu ich udoskonalenie, ale żadna z nich nie może dać nam 100-procentowej pewności. Każde badanie niesie ze sobą ryzyko błędu, w przypadku niektórych testów jest ono minimalne, w innych wyższe. Za wiążącą uważa się próbę prowokacyjną, ale tę metodę diagnostyczną ze względu na ryzyko, jakie ze sobą niesie, traktuje się jako ostateczność.  W badaniach, w których poddaje się analizie krew pod kątem poziomu przeciwciał, oraz w przypadku testów skórnych wynik może być dodatni lub ujemny. Warto jednak pamiętać, iż wynik ujemny nie zawsze wyklucza alergię. Aby ustalić czynnik, który wywołuje niepożądane reakcje, oprócz badań laboratoryjnych lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad.

 

Testów alergicznych nie należy przeprowadzać u dzieci poniżej 3. roku życia

Fałsz. Jeśli istnieją wskazania do przeprowadzenia szczegółowych badań diagnostycznych, alergolog może je zlecić nawet w przypadku kilkunastotygodniowego malucha.  Jeśli każda zabawa na dywanie w pokoju dziecięcym kończy się dla malucha atakiem kaszlu, można przeprowadzić test w kierunku uczulenia na roztocza itp.

Alergia równa się nietolerancja pokarmowa

Fałsz. Choć niektórzy używają tych pojęć zamiennie, nie mamy tutaj do czynienia z synonimami.  Mleko krowie może alergizować, zazwyczaj uczula jedno z dwóch rodzajów białka (globulina lub kazeina), ale często alergia bywa mylona z nietolerancją laktozy. Ta druga przypadłość występuje wówczas, gdy w organizmie brakuje laktazy, enzymu odpowiedzialnego za trawienie cukru mlecznego.  Zdolność do wytwarzania tego enzymu maleje wraz z wiekiem, co ciekawe, wielu Azjatów nie dysponuje dostateczną ilością laktazy.  Z alergii na białko mleka krowiego można wyrosnąć, w przypadku niedostatecznej produkcji laktazy pozostają nam suplementy diety dostarczające ten enzym.

mity nt. alergii

Dieta ułatwia rozpoznanie alergii pokarmowej

Prawda.  Jeśli podejrzewasz, że zmagasz się z alergią pokarmową, ale nie wiesz, który z produktów spożywczych odpowiada za dokuczliwe objawy, przejdź na dietę zaproponowaną przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne.  Przez dwa tygodnie należy spożywać wyłącznie artykuły spożywcze wskazane przez  PTA, są to: ryż, ziemniaki, mięso indyka, jagnięcina, brokuły, kalafior, ogórki, sól, cukier, olej, naturalna niearomatyzowana czarna herbata i niegazowana woda mineralne.  Gdy pozbędziesz się uciążliwych symptomów, zaczynasz stopniowo rozszerzać menu. Wprowadzasz pojedyncze pokarmy, po czym przez trzy dni obserwujesz reakcję organizmu. Choć Polskie Towarzystwo Alergologiczne opracowało tę dietę, przed jej rozpoczęciem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

 

Biorezonans to alternatywa dla tradycyjnych metod odczulania

Fałsz.  Niektórym środowiskom zależało na wypromowaniu biorezonansu jako szybkiej i naturalnej metody odczulania. Ich działaniom marketingowym nie można odmówić skuteczności. Niestety, na tym kończą się sukcesy biorezonansu. Polskie Towarzystwo Alergologiczne wielokrotnie podkreślało, iż ta metoda nie wyleczy nas z alergii.  Nie brakuje jednak chętnych do korzystania z tego typu usług, chociaż ich działanie nie zostało podparte żadnymi wiarygodnymi badaniami. Jeśli dokucza ci katar alergiczny, zapisz się na wizytę do specjalisty. W ten sposób zaoszczędzisz sporo pieniędzy, biorezonans to dość kosztowne rozwiązanie.

 

Inga

Komentarze (3)

Nadia Kwiatkowska

9 lat temu

Zdarza się, że testy alergiczne dają wyniki fałszywie ujemne. Niestety, nie ma idealnych metod diagnostycznych:(

Izabela Romaniecka

9 lat temu

Jestem najlepszym przykładem tego, że alergia może pojawić się w każdym wieku…

Maria Złotkowska

9 lat temu

Niestety, ludzie często wierzą w mity powielane przez tabloidy i znajomych na portalach społecznościowych. Ostatnio dowiedziałam się od znajomej, ze jeśli podniosę z podłogi jedzenie w ciągu kilku sekund, to mogę je zjeść, bo nie osadziły się na nim bakterie.

Komentarze są wyłączone.