MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Obalamy mity nt. alergii


mity nt. alergii

W związku z tym, iż według wyliczeń specjalistów z alergią zmaga się już co czwarty Polak, warto usystematyzować pewne informacje. Uczulenie to choroba, o której krąży wiele mitów. Które informacje są prawdziwe, a które to tylko przypuszczenia niepoparte badaniami naukowymi?

Alergia może pojawić się w każdym wieku

Prawda. Choć alergia często dotyka dzieci, nie jest to regułą. Może ujawnić się w dowolnym wieku. Co więcej, może się okazać, iż czynnik, z którym mieliśmy kontakt przez lata, nagle zaczyna nas uczulać.  Nawet u osób po 60. roku życia mogą ujawnić się objawy alergii na pyłki.

 

Ads code goes here

Mity nt. alergii. Testy alergiczne dają 100-procentową pewność

Fałsz. Niestety, nawet nauka nie jest doskonała. Metody diagnostyczne, którymi dysponujemy, nieustannie podlegają procedurom mającym na celu ich udoskonalenie, ale żadna z nich nie może dać nam 100-procentowej pewności. Każde badanie niesie ze sobą ryzyko błędu, w przypadku niektórych testów jest ono minimalne, w innych wyższe. Za wiążącą uważa się próbę prowokacyjną, ale tę metodę diagnostyczną ze względu na ryzyko, jakie ze sobą niesie, traktuje się jako ostateczność.  W badaniach, w których poddaje się analizie krew pod kątem poziomu przeciwciał, oraz w przypadku testów skórnych wynik może być dodatni lub ujemny. Warto jednak pamiętać, iż wynik ujemny nie zawsze wyklucza alergię. Aby ustalić czynnik, który wywołuje niepożądane reakcje, oprócz badań laboratoryjnych lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad.

 

Testów alergicznych nie należy przeprowadzać u dzieci poniżej 3. roku życia

Fałsz. Jeśli istnieją wskazania do przeprowadzenia szczegółowych badań diagnostycznych, alergolog może je zlecić nawet w przypadku kilkunastotygodniowego malucha.  Jeśli każda zabawa na dywanie w pokoju dziecięcym kończy się dla malucha atakiem kaszlu, można przeprowadzić test w kierunku uczulenia na roztocza itp.

Strony: 1 2

3komentarze
 1. Maria Złotkowska

  16 grudnia 2014 at 14:52

  Niestety, ludzie często wierzą w mity powielane przez tabloidy i znajomych na portalach społecznościowych. Ostatnio dowiedziałam się od znajomej, ze jeśli podniosę z podłogi jedzenie w ciągu kilku sekund, to mogę je zjeść, bo nie osadziły się na nim bakterie.

  Reply
 2. Izabela Romaniecka

  17 grudnia 2014 at 10:53

  Jestem najlepszym przykładem tego, że alergia może pojawić się w każdym wieku…

  Reply
 3. Nadia Kwiatkowska

  18 grudnia 2014 at 12:54

  Zdarza się, że testy alergiczne dają wyniki fałszywie ujemne. Niestety, nie ma idealnych metod diagnostycznych:(

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij