Życie z alergią

O czym powinna pamiętać alergiczka, wybierając się na wakacje?

o czym powinna pamiętać alergiczka podczas wakacji

Wakacje to czas beztroski, podczas którego odpoczywamy i ładujemy baterie. Niestety, nie każdy może podczas urlopu żyć na totalnym luzie. O czym powinna pamiętać alergiczka, wybierając się na wakacje?

Uważaj na egzotyczne potrawy i przyprawy!

Gdy jesteś w Hiszpanii, masz ochotę spróbować lokalnej kuchni. Te wszystkie tajemniczo brzmiące potrawy wyglądają tak apetycznie i tak też pachną. Najchętniej spróbowałabyś każdej po trochu. Warto jednak skorzystać z resztek zdrowego rozsądku. Egzotyczna potrawa często bowiem zawiera lokalne owoce, warzywa i przyprawy. Jako alergiczka masz nadwrażliwy układ immunologiczny, który może potraktować regionalne przysmaki jako potencjalne zagrożenie. Upewnij się, co jest w poszczególnych potrawach i wybierz jedno danie. Najlepiej zacząć od takiego z jednym nieznanym składnikiem i dopiero w kolejnych dniach pobytu włączać kolejne obco brzmiące składniki. Tak, żebyś nie zafundowała sobie od razu mocy uderzeniowej przypominającej wybuch nuklearny. Wówczas nie tylko będziesz się okrutnie męczyła, ale też nie będziesz wiedziała, co tak naprawdę spowodowało tak gwałtowną reakcję.

Pamiętaj o kremie z filtrem!

Jako alergiczka masz bardzo wrażliwą skórę, która wykazuje tendencję do podrażnienia. Zaszkodzić może jej także promieniowanie UV. Niestety, z roku na rok przybywa osób uczulonych na słońce. To nic przyjemnego, dlatego korzystaj z kremów i balsamem z filtrem SPF 50. Dzięki nim unikniesz dotkliwego poparzenia słonecznego.

Zabierz ze sobą swoje kosmetyki!

Jesteś alergiczką, więc kosmetyki też mogą cię przyprawić o silną reakcję uczuleniową. W związku z tym radzimy zabrać ze sobą w podróż sprawdzone kosmetyki, żeby nie przyszło ci kupować jednego z dwóch balsamów z filtrem dostępnych w kurorcie. Może się bowiem okazać, że kosmetyk okrutnie cię podrażni.

Sprawdź, co pyli w kraju, do którego jedziesz

To cenna informacja, bowiem pyłki mogą przyprawić cię o katar alergiczny i zapalenie spojówek. Sezon wegetacyjny inaczej kształtuje się w Polsce, Norwegii i Hiszpanii. W krajach tych też rosną inne rośliny, które pylą w różnym czasie.

Zabierz ze sobą adrenalinę i potrzebne leki

Zabierz ze sobą wszystkie leki, które mogą okazać się potrzebne. Nie zapomnij o lekach antyhistaminowych, adrenalinie i sterydach do smarowania atopowej skóry. Pamiętaj, że na miejscu może być trudno znaleźć specjalistę i porozumieć się z nim w języku angielskim.

Weź ze sobą słownik lub telefon ze stałym dostępem do internetu

Dzięki niemu przetłumaczysz skład poszczególnych kosmetyków czy produktów spożywczych, zanim z nich skorzystasz. Trzeba się upewnić, że nie zawierają alergenów. W dzisiejszych czasach najlepszą opcją wydaje się być smartfon ze stałym dostępem do internetu, w którym wejdziesz na Google Translate i przetłumaczysz skład.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0