Życie z alergią

Jak ochłodzić się podczas upału?

jak ochłodzić się podczas upału

Upał daje nam się wszystkim we znaki. Najgorsze jest to, że prognozy pogody nie przewidują jakiegokolwiek ochłodzenia. Nawet te długoterminowe pokazują, że wysokie temperatury utrzymają się do końca sierpnia. Jak ochłodzić się podczas upału?

Basen

Jeśli tylko macie taką możliwość, jak najczęściej go odwiedzajcie. Basen lub strzeżone kąpielisko zapewnią wam ochłodę w upalne dni. Pamiętaj jednak o tym, by zawsze posmarować twarz oraz ciało kremem z filtrem SPF 50, pić dużo wody i nie pływać w godzinach największego nasłonecznienia, czyli między 10 a 15, gdyż grozi to udarem. Basen i jezioro zapewniają natychmiastową ulgę w upalne dni, dlatego gdy czujesz, że nie dasz rady dłużej wysiedzieć w domu, pojedź nad wodę choć na godzinkę.

Częsty prysznic

Jeśli jesteś w domu, bierz regularnie letni prysznic. Dzięki niemu schłodzisz ciało i poczujesz się lepiej. Gdy zaczyna boleć cię głowa lub oczy, to znak, że warto umyć też głowę. Gdy opłuczesz ją letnią wodą, od razu zniknie dyskomfort. Możesz też położyć się w wannie pełnej letniej wody i poczytać w niej dobrą książkę.

Mokry ręcznik na karku

W domu warto też zarzucić mokry ręcznik na kark, zawsze trochę chłodzi i sprawia, że lepiej nam się myśli i oddycha. Kark warto schłodzić, gdyż w ten sposób obniżamy temperaturę całego organizmu. Jest to jedno z newralgicznych miejsc.

Wentylator

Wyciągnij go ze strychu lub kup. On nie obniży temperatury pomieszczenia, ale zapewni powiew, który wpływa korzystnie na nasze samopoczucie. Gdy powietrze stoi i mamy wrażenie, że można je kroić nożem, zaczyna nas boleć głowa i przestajemy myśleć logicznie. Wentylator pozwala jako tako funkcjonować podczas upałów.

Lody

Nawet jeśli unikasz słodyczy, pozwól sobie na odrobinę rozpusty i zjedz lody. One od razu obniżą temperaturę twojego organizmu od wewnątrz. Włoskie i mleczne lody są bardziej kaloryczne niż sorbety, ale przy każdych organizm ponosi wydatek kaloryczny na ich ogrzanie. Lody nie są tak tuczące pod warunkiem, że nie dokupujemy do nich syropów, posypek, polew, bitej śmietany i owoców z puszki. Można je jeść w wafelku lub pudełku plastikowym.

Letnie napoje niegazowane

Pij dużo wody podczas upałów. Najlepiej sięgaj po napoje w temperaturze pokojowej, gdyż te z lodówki mogą doprowadzić do anginy, przy której będziesz się jeszcze bardziej męczyć w trakcie upałów. Lepiej sprawdzi się też woda niegazowana niż gazowana.

Herbata miętowa

Herbaty ziołowe mają to w sobie, że w temperaturze pokojowej przynoszą naturalne orzeźwienie. W tej roli najlepiej sprawdza się napar z mięty lub melisy. Jednocześnie wpłyną one pozytywnie na nasz nastrój.

Mycie głowy i pozostawianie włosów do wyschnięcia

Gdy chcesz poczuć ulgę, umyj głowę i pozostaw mokre włosy do naturalnego wyschnięcia. Po chwili staną się suche, ale zanim to nastąpi, będzie ci dobrze. Mokre włosy podczas upału w naturalny sposób chłodzą organizm.

Sukienki z bawełny

Zrezygnuj ze spodni, postaw na cienkie sukienki z bawełny. Te z poliestru i elastanu niestety dodatkowo nagrzewają organizm. Bawełna jest przewiewna i zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. Poza tym brak zabudowanego dołu chroni nas przed infekcjami intymnymi. Podczas upałów łatwo można nabawić się grzybicy pochwy, nosząc spodnie.