Nowoczesne metody leczenia alergii

Preparaty przepisywane przez lekarza

Lekarz, który zdiagnozuje alergię, może przepisać:

  • leki donosowe: strerydy, hormony. Te związki hamują reakcję alergiczną i zwalczają większość symptomów alergii.
  • doustne preparaty przeciwhistaminowe zapobiegają dolegliwościom o podłożu alergicznym tj. przekrwienie i obrzęk błon śluzowych, za które odpowiada histamina.
  • antyleukotrieny, czyli leki doustne, które mają za zadanie blokować działanie leukotrienów, czyli związków, które wraz z histaminą uczestniczą w powstawaniu reakcji alergicznej.
  • leki dospojówkowe redukują łzawienie.
  • maści sterydowe łagodzą stany zapalne skóry, które ujawniają się wskutek alergii kontaktowej.
  • kremy i maści immunomodulujące wpływają na układ odpornościowy, powstrzymują procesy zapalne w skórze, które towarzyszą AZS (atopowe zapalenie skóry).

Nowoczesne metody leczenia alergii

 

Odczulanie

Osoby, którym leki nie pomagają, powinny rozważyć odczulanie. Tę metodę poleca się również alergikom, którzy nie potrafią wyeliminować drażniącego czynnika ze swojego otoczenia. W przypadku szczepionek odczulających mamy do czynienia z roztworami różnych alergenów, które podaje się wielokrotnie, za każdym razem minimalnie zwiększając dawkę. W przypadku tej kuracji należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ może trwać przez 5 lat. Odczulanie jest bezpłatne pod warunkiem, że przeprowadzamy je w przychodniach, które podpisały kontrakt z NFZ. Odczulanie ma na celu przyzwyczaić organizm do substancji alergizujących. Ta metoda przynosi wymierne skutki, podczas gdy większość leków łagodzi objawy.

Objawy alergii bywają uciążliwe, toteż warto skorzystać z porady lekarza, który dobierze właściwe leczenie. Osoby, którym uczulenie mocno daje się we znaki, powinny rozważyć kurację odczulającą.