ALERGIE SEZONOWE - PYŁKI Rodzaje alergii i Uczulenia

Jak walczyć z pyłkownicą?

Jak walczyć z pyłkownicą?

Czasem zdarza się, iż organizm niewłaściwie ocenia ryzyko. Zwykły pyłek jest traktowany jak czynnik zagrażający zdrowiu i życiu.

Zima a alergia na pyłki

Wbrew pozorom, objawy uczulenia na pyłki nie znikają wraz z pierwszym przymrozkiem. Alergii towarzyszą takie dolegliwości jak: wodnisty katar, salwy kichania, zanik węchu, duszności, łzawienie, wysypka. Wyżej wspomniane symptomy często pojawiają się podczas przeziębienia. Warto pamiętać, iż w przypadku uczulenia objawy nasilają się o tej samej porze roku i nie występują stany podgorączkowe.

Jak walczyć z pyłkownicą?

Zmienny przebieg alergii

Wbrew obiegowej opinii na pyłkownicę nie chorują wyłącznie dzieci, które ukończyły 7 lat, a alergia nie ustępuje w miarę upływu czasu. Coraz częściej zdarza się, że objawy pojawiają się po pięćdziesiątce u osób, które dotychczas nie borykały się z uczuleniem. Alergia charakteryzuje się zmiennym przebiegiem, np. jako nastolatka kaszlałaś, mając kontakt z pyłkiem lipy, teraz zmagasz się z wysypką.

Nadzieja dla alergików

Alergicy nie muszą cierpieć, mając kontakt z pyłkiem. Z pomocą przychodzi im medycyna i preparaty łagodzące objawy. Coraz większą popularnością cieszy się odczulanie, ale należy liczyć się z tym, że kuracja nie zawsze przynosi pożądane rezultaty. Osoby, poddające się leczeniu, nadal powinny unikać czynnika alergizującego.

Leczenie uczuleń

Lekarze najczęściej przepisują leki antyhistaminowe. Medykamentom starej generacji często towarzyszyły skutki uboczne w postaci nadmiernej senności i apatii. Leki najnowszej generacji nie odbijają się negatywnie na samopoczuciu alergika.

W przypadku kataru siennego i ataków duszności podaje się kortykosteroidy. Spraye donosowe obkurczają naczynia krwionośne i tym samym udrażniają nos zapchany wodnistą wydzieliną. Z kolei inhalatory rozszerzają oskrzela i pozwalają wziąć głęboki oddech.

Jak walczyć z pyłkownicą?

Osobom, które zmagają się z wysypką skórną o podłożu alergicznym, z pomocą przychodzą leki działające miejscowo. W przypadku pokrzywki lekarz przepisuje specyfiki na bazie rutyny i wapnia, które uszczelniają naczynia krwionośne. Czasem zdarza się, że alergia na pyłki nasila objawy atopowego zapalenia skóry, wówczas leczenie opiera się na stosowaniu maści sterydowych i emolientów.

Objawy towarzyszące pyłkownicy są niezwykle uciążliwe. Osobom, które zmagają się z tą postacią alergii, z pomocą przychodzą nowoczesne preparaty, które poprawiają jakość życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *