Nowa technika pomocna w diagnostyce astmy i POChP

Naukowcy w Australii wyróżnili cztery cechy molekularne (biomarkery) astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, które są pomocne w skutecznym diagnozowaniu schorzeń układu oddechowego.

Zostały odkryte za pomocą stosunkowo nowej dziedziny nauki zwanej proteomiką, która zajmuje się badaniem białek zaangażowanych w ochronę organizmu.

Wspólne objawy

Astma i POChP mają wiele podobnych objawów i potwierdzenie rozpoznania jednej z tych chorób jest wciąż wyzwaniem – co podkreślają badacze z University of Newcastle w Nowej Południowej Walii.

W przypadku astmy chorym często podawane są steroidy wziewne, stosowane przez całe życie w sytuacji niepotwierdzenia rozpoznania – może się to okazać niemal zabójcze czy w najlepszym razie szkodliwe u chorych z nadciśnieniem tętniczym lub cukrzycą.

POChP, która jest powszechnie uznawana za chorobę palaczy, pacjenci mają często rozpoznanie zbyt późne, na zaawansowanym etapie życia i zaawansowanym też etapie choroby – z powodu braku obiektywnych testów. Badacze zainteresowali się białkami jako tymi, które pełnią kluczowa rolę w aktywności komórek.

Wyzwanie jest trudne, gdyż jeden gen może kodować setkę białek – obecnie uważa się, że istnieje 20-25 tys. genów kodujących białka ludzkiego genomu. Oznacza to, że każdy z nas ma ponad 1 milion różnych białek, które m.in. biorą udział w procesach zapalnych w organizmie.

Nowa technika pomocna w diagnostyce astmy i POChPZbadano próbki krwi astmatyków, chorych z POChP oraz osób bez objawów chorób układu oddechowego. Najnowsze osiągnięcia w medycynie pozwoliły im na oddzielnie i porównanie tysięcy białek w krótkim okresie czasu. Dzięki oddzieleniu białkami osocza z próbek, naukowcy zidentyfikowali cztery krwiopochodne biomarkery, które występując w kombinacji są w ​​stanie odróżnić astmę od POChP i innych chorób. Wszystkie cztery białka zaangażowane są w regulowanie stanu zapalnego i w przeważającej mierze syntetyzowane są w wątrobie.

Test ten może również okazać się przydatny w postępach astmy i POChP po zabiegach u pacjentów z rozpoznaną chorobą.

Źródło – “WebMD”, www.webmd.com/lung/copd/news/20110311/new-technique-may-help-diagnose-asthma-copd?ecd=wnl_aaa_032111