zatkane-uszy

Zatkane uszy to jeden z najbardziej bolesnych i nietypowych objawów alergii. Co jest jego przyczyną i jak go wyleczyć?

Uszy – narząd narażony na alergeny

Środkowe ucho to najbardziej narażona na reakcje alergiczne przestrzeń. Jest wypełniona powietrzem i płynem surowiczym. Komórki, które się w nim znajdują, są aktywowane przez działanie alergenów, uwalniając histaminę. Dochodzi do obrzęku trąbki słuchowej, przez co ucho zostaje zatkane. Pojawia się zapalenie ucha, które jest bolesne i powoduje problemy ze słuchem. Zatkane uszy to także idealne środowisko dla rozwoju bakterii, które mogą wywołać poważne choroby związane z narządem słuchu i jego trwałych uszkodzeń.

Zatkane uszy – przyczyny alergii

Pyłki znajdujące się w powietrzu, które wdychamy, przedostają się do nosa. Stąd uporczywy katar, kichanie oraz problemy z uszami. Wydzielana histamina powoduje zapalenie ucha i powstawania opuchlizny. Zalegający w uchu płyn tworzy ciśnienie, które odczuwamy jako intensywny ból. Objawy te często obserwowane są u dzieci. Alergiczne zapalenie ucha jest groźne dla naszego zdrowia, ponieważ nieleczone, może prowadzić do poważnych uszkodzeń tkanek i długotrwałych problemów ze słuchem.

Problemy ze słuchem – nietypowe objawy alergii

Ucho składa się z trzech sekcji, które mogą być dotknięte alergią. Objawy pojawiające się na uchu zewnętrznym to najczęściej swędzenie oraz obrzęk. Wywołuje je biżuteria, środki piorące lub sierść zwierząt. Ucho środkowe to zaś źródło wspomnianego wcześniej bólu i miejsce do rozwoju szkodliwych bakterii. Zatkane uszy mogą prowadzić nie tylko do problemów ze słuchem, ale także z utrzymaniem równowagi, ponieważ właśnie w nich znajduje się ośrodek za nią odpowiedzialny. Do najczęściej występujących objawów, oprócz zatkanych uszy zaliczamy ból oraz krwawienie z ucha, szumy, wydzielinę wypływająca z uszu czy gorączkę.

Zatkane uszy przy alergii – leczenie

uszy

Zatkane uszy to objaw alergii, którego nie możemy bagatelizować. Aby rozpocząć skuteczne leczenie, należy poznać przyczynę, czyli alergen, który wywołał schorzenie. Przy tego typu objawach uczulenia stosuje się inhalacje a w poważniejszych przypadkach nawet zabiegi usunięcia tkanki. Nawracające infekcje mogą przyczynić się do trwałych zaburzeń słuchu, co w konieczności może być zaleceniem do operacji. Na tymczasowe objawy podczas sezonu alergicznego powinny pomóc leki na alergię, dostępne w aptekach. W razie niepokojących symptomów należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza, który wykona odpowiednie badania i zleci formę leczenia.

Słuch jest nam niezwykle potrzebny. Zatkane uszy z pewnością utrudnią nam codzienne funkcjonowanie. Odpowiednie leczenie pomoże pozbyć się tego nietypowego objawu alergii, pozostawiając nam zdrowy słuch.