Kurz alergia książki

Co jednak z tymi, których zdecydowanie nie chcemy się pozbyć? Np. z książkami w domowej biblioteczce?

Porządek przede wszystkim

Bezapelacyjnie podstawową zasadą jest utrzymywanie w czystości książek trzymanych w domu. Najwygodniej jest przechowywać je w jednym miejscu, jak drewniana półka, gdzie łatwo znaleźć potrzebną w danym momencie.

Ułatwi to też ich odkurzanie, którego potrzebują, jak każdy inny przedmiot w domu.

Warto pomyśleć o zamykanej drzwiczkami szafie lub przeszklonej gablocie, do której trudniej dostaje się kurz, ale wybór zależy od Twoich możliwości finansowych, ilości książek i …poczucia estetyki.

kurz książki alergia

Drzwiczki i szuflady powinny być możliwie jak najbardziej szczelne, aby roztocza nie dostawały się do środka. Na czyszczenie zbiorów również dobrze jest poświęcić nieco więcej czasu i omieść każdą z książek grubym pędzlem, np. takim, jakiego panie używają do makijażu.

Sprzątamy

Jeśli wolisz używać odkurzacza, bądź ostrożny i jeśli tylko możesz maksymalnie zmniejsz moc ssania, aby nie zniszczyć kartek. Na rynku dostępne są już środki antystatyczne, które nawet jeśli nie zapobiegają całkowicie osiadaniu kurzu, to na pewno ograniczają ten proces.

Ciekawym rozwiązaniem są też antystatyczne ściereczki itp. akcesoria. Stosując je obejdziesz się bez detergentów, które przecież też mogą mieć właściwości uczulające.