Najpopularniejsze symptomy alergii oczu – jak je zwalczyć?

Zaczerwienione, swędzące i łzawiące oczy to problem, który dotyka wielu osób. Jest niezwykle uciążliwy i może utrudniać wykonywanie nawet najprostszych, codziennych czynności. Najczęściej spowodowany jest alergicznym zapaleniem spojówek. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, by poradzić sobie z niechcianymi dolegliwościami.

 

Jak objawia się alergiczne zapalenie spojówek?

Schorzenie to wywołane jest nadwrażliwością na pewne czynniki, wywołaną przez nieprawidłową reakcję układu immunologicznego, traktującego alergen jako źródło zagrożenia i uruchamiającego przeciw niemu procesy obronne organizmu. Do najczęstszych alergenów powodujących zapalenie spojówek należą: pyłki roślin, które w okresie ich kwitnienia unoszą się w powietrzu oraz kurz i zarodniki pleśni. Zazwyczaj objawia się ono swędzeniem, zaczerwienieniem i łzawieniem oczu, do których dołączyć może światłowstręt oraz obrzęk powiek. Dolegliwości te są bardzo uciążliwe i utrudniają normalne funkcjonowanie. Ciężko wyobrazić sobie prowadzenie samochodu, czy pracę przy komputerze, kiedy każde mrugnięcie powoduje duży dyskomfort, a nawet ból.

Jak radzić sobie z alergią?

Najskuteczniejszym sposobem walki z uczuleniem jest unikanie kontaktu z alergenami. W okresie kwitnienia roślin będzie to oznaczało ograniczenie spacerów, szczególnie po parku czy łące, rzadsze wietrzenie pomieszczeń i używanie okularów przeciwsłonecznych, stanowiących ochronę oczu. Ważna jest również prawidłowa higiena. W czasie, kiedy nasze oczy są najbardziej narażone na szkodliwe czynniki, powinniśmy kilka razy dziennie przepłukiwać je czystą wodą i zakrapiać preparatami nawilżającymi. Należy także pamiętać, by nie dotykać, ani nie pocierać oczu brudnymi rękami.

 Zdarzają się jednak sytuacje, w których kontaktu ze szkodzącymi nam substancjami nie możemy całkowicie wykluczyć. Wtedy dobrze jest mieć przy sobie specjalne, dostępne bez recepty krople przeciwalergiczne. Informacje o preparatach tego typu znaleźć można na stronie internetowej Dbam o Oczy: http://dbamooczy.pl/alergia-oczu/. Takie preparaty działają szybko i natychmiast przynoszą ulgę bolącym i łzawiącym oczom.

Jak wybierać krople do oczu?

Jeśli chcemy, aby pomogły nam one zwalczyć męczące dolegliwości, powinniśmy wybierać sprawdzone i skuteczne produkty. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na zawartość znajdującej się w preparacie substancji czynnej oraz jej działanie. Ważne jest również, aby nie zawierał on konserwantów, które mogą jeszcze bardziej podrażnić oko. W składzie wielu kropel przeciwalergicznych znajduje się chlorek benzalkonium, który często nie tylko nie łagodzi, ale  nasila objawy uczulenia. Wybierając preparat, dobrze jest też sprawdzić, ile razy dziennie należy  go stosować – niektóre z nich wystarczy użyć 2 razy w ciągu dnia, w przypadku innych czynność tę będziemy musieli powtarzać znacznie częściej, co może być kłopotliwe. Większość dostępnych w aptekach kropli na alergię można kupić bez recepty, lecz tylko niektóre z nich są lekami. Posiadają one większą zawartość substancji aktywnej, a tym samym działają szybkiej i niwelują objawy skuteczniej. Zazwyczaj przynoszą ulgę znacznie wcześniej niż leki antyhistaminowe w postaci tabletek.