najpopularniejsze-alergeny-kontaktowe

Alergia kontaktowa prowadzi do stanów zapalnych skóry. Warto więc poznać najpopularniejsze alergeny kontaktowe, by dowiedzieć się co może nas uczulić.

Kontaktowe zapalenie skóry

Kontaktowe zapalenie skóry to uczulenie częściej zwane wypryskiem kontaktowym, który może mieć podłoże alergiczne. Po kontakcie ze szkodliwym alergenem, skóra może różnie reagować. Stan zapalny, pojawiający się pod wpływem czynników, zwykle objawia się zaczerwienieniem, swędzeniem oraz suchością skóry. Najpopularniejsze alergeny kontaktowe to nie tylko metale takie jak nikiel czy chrom ale także perfumy oraz inne kosmetyki.

Najpopularniejsze alergeny kontaktowe

Układ odpornościowy różnie reaguje na dane przedmioty czy substancje, które mają kontakt z naszą skórą. Zwyczajny według wielu osób metalowy guzik, dla niektórych może okazać się źródłem nieprzyjemnych reakcji alergicznych. Dlatego wszelkie metale, z którymi mamy kontakt lub perfumy, uwielbiane przez kobiety, mogą stanowić zagrożenie dla osób uczulonych.

Nikiel

Nikiel to najbardziej popularny metal wśród alergenów kontaktowych. Znacznie częściej cierpią na nią kobiety. Być może jest to spowodowane tym, że to właśnie panie noszą więcej biżuterii. Mężczyźni zwykle ograniczają się do zegarków, a te również mogą zawierać niklowane elementy. Nikiel znajdziemy także w złotej biżuterii, monetach, guzikach czy klamrach pasków.

Chrom

Chrom jest składnikiem cementu. Budowlańcy, którzy używają w pracy cementu mogą doświadczyć reakcji uczuleniowych takich jak wyprysk kontaktowy. Ten rodzaj alergii może utrzymywać się nawet po zmianie zawodu.

Perfumy

perfumy

Ilość substancji uczulających, znajdujących się w perfumach jest ogromna. Uczulenia na zapachy bardzo często dotyczą kobiet, choć nie omijają także mężczyzn. Wśród osób z tą alergią, dużą grupę stanowią kosmetyczki i fryzjerzy, którzy mają na co dzień styczność z różnymi substancjami zapachowymi.

Przedstawione substancje to najpopularniejsze alergeny kontaktowe. Tego rodzaju alergii doświadcza wiele osób. Wystarczy biżuteria czy elementy naszych ubrań, aby wywołać stan zapalny skóry. Osoby z alergią kontaktową muszą uważać nie tylko na najpopularniejsze alergeny, ale także na tworzywa, które mogą spowodować problemy skórne.