alergiczne-zapalenie-migdałków

Alergiczne zapalenie migdałków to przypadłość, która może zaatakować nasze gardło. Co warto o nim wiedzieć?

Migdałki – ochrona gardła

Migdałki chronią nasz układ oddechowy przed szkodliwymi zarazkami i bakteriami. Pełnią one ważną funkcję ochronną, dzięki wypustkom, umieszczonym po obu stronach gardła. Produkują one antygeny, które wytwarzają przeciwciała, niezbędne w funkcjonowaniu układu odpornościowego, naszego organizmu. W stanie choroby migdałki powiększają się, co związane jest z większą produkcją antygenów.

Alergiczne zapalenie migdałków

Alergiczne zapalenie migdałków występuje zarówno u dzieci jak i dorosłych. Czynniki środowiska zewnętrznego wpływają na stan naszego gardła, w tym także migdałków. Alergeny wziewne, pokarmowe oraz liczne zanieczyszczenia powietrza dostają się do śluzówki gardła i migdałków. W przypadku alergicznego zapalenia migdałków zwykle mamy do czynienia z substancjami pokarmowymi. Może objawić się ono bólem, świądem i zaczerwienieniem. Pogarszający się stan zapalny może prowadzić do powiększenia migdałków.

Alergiczne zapalenie gardła

Lekarze bardzo często diagnozują chorobę gardła jako zwykłą infekcję bakteryjną. Przepisują antybiotyki, wierząc że szybko pomogą zwalczyć dolegliwości gardła. Nie biorą pod uwagę możliwości zapalenia o charakterze alergicznym, które często pojawia się u dzieci. Tego typu zapalenie jest także mylone z anginą, a ta rzadko objawia się u małych dzieci.

Leczeniezapalenie-migdałków

Powracające infekcje migdałków i nieskuteczne leczenie antybiotykami może świadczyć o alergii. Objawy zapalenia na tle alergicznym ustąpią, jeśli wyeliminujemy szkodliwe czynniki. Skuteczne bywa także odczulanie. Zamiast więc co chwilę zażywać antybiotyki, najlepiej udać się do alergologa. Lekarz zleci wykonanie właściwych testów i dobierze odpowiednie leczenie.

Alergiczne zapalenie migdałków może być uciążliwe, szczególnie jeśli dotyczy dzieci. Nadużywanie antybiotyków nie jest dobrym rozwiązaniem dla wrażliwych organizmów maluchów. Wizyta u alergologa z pewnością rozwiąże problem powtarzających się infekcji gardła.