Nadwrażliwość, nietolerancja czy alergia pokarmowa – co mi dolega

W dzisiejszych czasach bardzo często słyszy się o osobach, które doświadczyły nieprzyjemnych objawów po posiłku lub określonym produkcie spożywczym. Być może objawiało się to w postaci świszczącego oddechu, swędzącej wysypki, bólu stawów, nudności, wzdęć lub biegunki. W takich sytuacjach zwykle podejrzewa się alergię pokarmową, nietolerancję lub nadwrażliwość na pokarm. Co ważne, każda z tych przypadłości jest różna i może wiązać się z lekkimi dolegliwościami lub wręcz przeciwnie – zagrażać naszemu życiu.

Nietolerancja pokarmowa

Nietolerancja pokarmowa odnosi się głównie do niemożności przetwarzania lub trawienia niektórych pokarmów. Najczęstszą z nich wydaje się być nietolerancja laktozy. Wraz z wiekiem zmniejsza się nasza zdolność trawienia nabiału. Dzieje się tak, ponieważ jelita wytwarzają mniej enzymu (laktazy), który przetwarza laktozę – cukier występujący w mleku i produktach mlecznych. W rezultacie duże stężenie laktozy w przewodzie pokarmowym może powodować wzdęcia, ból brzucha czy biegunkę. Nietolerancja laktozy nie jest poważną chorobą, ale może być dość problematyczna. Unikanie produktów mlecznych to niezawodny sposób na pozbycie się objawów. Pomocne mogą być również suplementy enzymatyczne zawierające laktazę oraz preparaty na wzdęcia jak np. Espumisan, czyli lek, który zawiera symetykon o działaniu ułatwiającym pękanie pęcherzyków gazu i usuwanie ich z jelit.

Alergie pokarmowe

Poważniejszy problem pojawia się, gdy u kogoś wystąpi reakcja alergiczna, czyli nadmierna odpowiedź układu odpornościowego na pozornie nieszkodliwą substancję, w tym przypadku pokarm. Klasycznym przykładem są potencjalnie zagrażające życiu trudności w oddychaniu i niskie ciśnienie krwi po ekspozycji na orzeszki ziemne lub owoce morza. Co ważne, alergie pokarmowe mogą pojawić się w dowolnym momencie naszego życia, nawet w starszej dorosłości. Dlatego jeśli podejrzewamy obecność alergii pokarmowej, warto rozważyć wykonanie testów alergicznych i podjęcie leczenia, zwłaszcza jeśli objawy są ciężkie (znaczna wysypka, uczucie omdlenia, obrzęk twarzy i problemy z oddychaniem). Przydatne jest też skrupulatne czytanie etykiet składników. Oprócz tego rozsądne jest noszenie przy sobie zastrzyków adrenaliny w przypadku przypadkowego połknięcia lub kontaktu z daną żywnością, co w skrajnych przypadkach może uratować nam życie.

Nadwrażliwość

Po spożyciu pewnych pokarmów duża część populacji doświadcza objawów niezwiązanych z nietolerancjami pokarmowymi lub alergiami pokarmowymi. Nazywa się to nadwrażliwością pokarmową. Chociaż istnieją kontrowersje co do tego, co dokładnie dzieje się w organizmie osoby z nadwrażliwością pokarmową, wydaje się, że ekspozycja na określone pokarmy może wywołać reakcję immunologiczną, która generuje wiele objawów. Objawy nie zagrażają życiu, ale mogą być dość uciążliwe i obejmować ból stawów, ból brzucha, zmęczenie i wysypkę. Gluten jest prawdopodobnie najbardziej znanym wyzwalaczem nadwrażliwości pokarmowej. Najlepszym narzędziem, jakie mamy do określenia wrażliwości pokarmowej, jest proces uważnej obserwacji i eksperymentowania. Usunięcie niektórych pokarmów z diety przez dwa do czterech tygodni, a następnie ponowne wprowadzenie ich jeden po drugim oraz obserwowanie objawów jest obecnie „złotym standardem” w określaniu, co może powodować objawy.