alergia pokarmowa

Nasz organizm różnie reaguje na czynniki, w tym spożywane przez nas pokarmy. Uczulenie na produkty spożywcze jest diagnozowane dość często. Na czym polega leczenie alergii pokarmowej?

Ogromny problem alergii pokarmowej

Alergia pokarmowa to obecnie poważny problem. Choruje coraz więcej osób, w tym dzieci. Wszelkie substancje wzmacniające smak, zapach czy zdatność do spożycia mogą uczulać. Niestety produkuje się coraz więcej przetworzonego jedzenia, które chętnie kupujemy. Nawet owoce i warzywa wywołują reakcje alergiczne, szczególnie, jeśli pochodzą z upraw, gdzie stosuje się różnego rodzaju opryski i szkodliwe substancje chemiczne. Uczulenie na pokarmy wymaga odpowiedniego zachowania, ponieważ każdy posiłek z alergenem, może wywołać groźne reakcje alergiczne na skórze, w układzie pokarmowym czy oddechowym.

Na czym polega leczenie alergii pokarmowej?

Leczenie alergii pokarmowej polega na wprowadzeniu diety eliminacyjnej. Taki rodzaj diety to nic innego jak wykluczenie z codziennego odżywiania szkodliwych produktów. Jeśli uczulają nas. np. pomidory czy truskawki, całkowicie musimy zrezygnować z ich jedzenia. Nawet niewielka ilość alergenu może wywołać groźne dla organizmu reakcje uczuleniowe. Ochrona przed zagrożeniem wiąże się z dokładnym sprawdzaniem składu danych produktów. Alergicy muszą więc wdrożyć w życie nawyk czytania etykiet. Tylko takie zachowanie jest w stanie uchronić nas przed nieprzyjemnymi objawami alergii pokarmowej takimi jak wysypka skórna, problemy z oddychaniem czy nawet wstrząs anafilaktyczny. alergiaW przypadku pojawienia się objawów można zastosować leki przeciwhistaminowe oraz specjalne maści i kremy na dolegliwości skórne. Takie środki złagodzą objawy alergii pokarmowej. Dieta eliminacyjna jest jednak podstawa w leczeniu tego rodzaju alergii. Niekiedy bywa dość trudna, szczególnie jeśli osoba jest uczulona na popularny produkt czy składnik, taki jak gluten lub mleko. Wykluczająca dieta bywa restrykcyjna, jednak na rynku powstaje coraz więcej produktów bezpiecznych dla alergików, co umożliwia im codzienne funkcjonowanie i prawidłowe odżywianie.

Leczenie alergii pokarmowej może trwać całe życie. W niektórych przypadkach uczuleń u dzieci, zdarza się, że alergia mija wraz z wiekiem lub ustępuje w wyniku odczulania czy innych czynników. Nie można zapominać jednak o tym, że uczulenie na pokarmy bywa niebezpieczne dla zdrowia i życia, dlatego przestrzeganie zaleceń lekarza jest nieuniknione.

Katarzyna Antos