na co można mieć alergię

We współczesnym świecie, alergia stanowi ogromny problem, a lista alergenów wciąż się wydłuża. Na co można mieć alergię?

I jak tu nie kichać na alergię?

Wokół nas jest mnóstwo alergenów, czyli czynników, które są odpowiedzialne za objawy uczulenia. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, co tak naprawdę może nas uczulać. Liczba osób uczulonych wciąż wzrasta, wśród nich największą grupę stanowią dzieci, choć i u osób starszych diagnozuje się alergie. Ona nie wybiera, więc może dopaść każdego z nas. Alergie pokarmowe, wziewne, skórne – to rodzaje uczuleń, których objawy niekiedy spędzają nam sen z powiek. Na co można mieć alergię? Najprostsza odpowiedź brzmiałaby, że na wszystko. Istnieją jednak pewne grupy alergenów, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Owoce i warzywa

Zdrowe owoce i warzywa, nie wszystkim przynoszą korzyści. Dla wielu osób to po prostu alergeny pokarmowe. Pomidory, seler czy nawet popularne i lubiane ziemniaki mogą uczulać. Na alergeny pokarmowe najbardziej narażone są dzieci, dlatego należy ostrożnie wprowadzać nowe produkty do ich diety. Objawy, jakimi charakteryzuje się ten rodzaj alergii, to zwykle obrzęk jamy ustnej, dolegliwości układu pokarmowego czy wysypka skórna. Na taką alergię, sprawdza się odczulanie lub dieta eliminacyjna, polegająca na rezygnacji ze spożycia danego produktu.

Owoce morza

Skorupiaki, ryby i inne owoce morza, przez wielu uznawane za prawdziwe rarytasy, są bardzo silnymi alergenami. Sam zapach czy użycie noża,którym były krojone ryby czy krewetki, może zakończyć się objawami alergii, takimi jak wstrząs anafilaktyczny. To zespół ogólnoustrojowych objawów, wymagający natychmiastowej pomocy. Warto uważać na tego typu alergeny, szczególnie podczas wizyty w restauracji.

Pyłki roślin

Pyłki roślin, drzew, kwiatów czy traw to jedne z najpopularniejszych alergenów. Alergia na pyłki bywa bardzo uciążliwa. Wodnisty katar, kichanie, łzawienie oczu – to tylko niektóre z jej objawów. Na alergię wziewną, pomocne okazują się leki wziewne lub odczulanie. Alergicy nie mają łatwego życia szczególnie w okresie pylenia.

Roztocza kurzu domowego

Kurz to nieodłączny towarzysz naszych domostw. I nie ważne jakbyśmy nie sprzątali,mikroskopijne pajęczaki i tak będą czaić się w zakamarkach i tekstyliach. Alergię na kurz minimalizują leki przeciwalergiczne oraz częste sprzątanie i rezygnacja z przedmiotów, zbierających kurz. W innym przypadku, jesteśmy skazani na kichanie czy duszności a nawet astmę.

Słońce, woda i inne nietypowe alergeny

krewetkiOprócz typowych alergenów, przyczyny alergii bywają dość zaskakujące. Wśród nietypowych alergenów wyróżnia się słońce, woda a nawet człowiek. Dla wielu dziwne alergeny, są powodem wielu problemów zdrowotnych alergików. Na szczęście nietypowe alergie występują rzadko, co nie zmienia faktu, o dużej skali problemu, jakim jest alergia.

Katarzyna Antos