nieszczelne jelita

W ostatnim czasie wiele się mówi na temat zespołu nieszczelnego jelita, zwanego też przeciekającymi jelitami. Niektórzy zdają się bagatelizować problem, a niesłusznie. Ta dolegliwość ma bowiem negatywny wpływ zarówno na sferę fizyczną jak i psychiczną człowieka.

Zespół nieszczelnego jelita – fakt czy mit?

Kłopoty z jelitami stają się coraz powszechniejsze i chociaż część lekarzy kwestionuje zasadność zwrócenia uwagi na szczelność jelit, to jednak kolejne badania dowodzą, że mamy do czynienia z realnym problemem. Owszem, nie istnieje jeszcze oficjalnie taka jednostka chorobowa uwzględniona w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, ale z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że to się zmieni.

W jaki sposób dochodzi do nieszczelności jelit?

Ważna jest budowa jelit. To ściśle przylegające do siebie komórki nabłonka tworzące w ten sposób ściany jelita. Właśnie dlatego wszelkie wartości odżywcze dostarczane wraz z pożywieniem mogą zostać wchłonięte, a zarazem zostają usunięte produkty uboczne procesu trawienia, jak niekorzystne bakterie czy toksyny.

Jednak czasami następuje rozluźnienie połączeń komórek nabłonka, co skutkuje pojawieniem się mikroskopijnych otworów w ściankach jelit. To przez nie trafiają do krwiobiegu zarówno większe, niestrawione cząstki pokarmowe, jak i substancje toksyczne.

Co może powodować nieszczelność jelit?

Przyczyn takiego stanu należy upatrywać przede wszystkim w niewłaściwej diecie. Szczególnie niebezpieczne okazują się konserwanty i wszelkiego typu chemiczne dodatki do pożywienia. Niekorzystny wpływ na stan jelit ma także cukier, nadmiar alkoholu, a niektórzy uważają, że należy uważać z ostrymi przyprawami.

Przeciekające jelita bardzo często łączy się też z nietolerancją glutenu. To coraz powszechniejszy problem związany głównie z jakością oraz ilością spożywanego glutenu. Należy sobie uświadomić, że gluten obecny we współczesnych odmianach pszenicy (ale nie tylko) trudno porównywać z tym sprzed lat – jest go więcej, ale przede wszystkim okazuje się znacznie gorzej przyswajany przez organizm człowieka.

Problemy z jelitami mogą również pojawić się po długotrwałym przyjmowaniu niektórych leków, a zwłaszcza antybiotyków, niesteroidowych leków przeciwzapalnych czy tabletek antykoncepcyjnych.

Niekorzystnie na szczelność jelit wpływają też zaburzenia równowagi hormonalnej oraz zakażenia grzybicze, pasożytnicze i bakteryjne np. bakterią Helicobacter pylori.

Jakie objawy mogą wskazywać na zespół nieszczelnego jelita?

Wbrew pozorom nie chodzi wyłącznie o dolegliwości ze strony układu pokarmowego, aczkolwiek i one są charakterystyczne. Oprócz częstych wzdęć, zaparć lub biegunek, bólu brzucha, zgagi i alergii pokarmowych pojawiają się inne symptomy.

Uzasadniony niepokój powinny wzbudzić różnego rodzaju problemy skórne, a zwłaszcza wypryski, nadmierna suchość skóry, egzemy czy trądzik. Charakterystyczne są także objawy ze strony układu nerwowego, w tym zmienność nastrojów, zaburzenia pamięci i koncentracji, przewlekle utrzymujące się zmęczenie czy kłopoty ze snem.

Ponadto może się pojawić chroniczny katar, swędzenie i łzawienie oczu, zapalenie dróg moczowych czy też duże zmiany w wadze ciała.

Warto sobie uświadomić, że przeciekające jelita skutkują zaburzeniami w przyswajaniu składników odżywczych i tym samym przyczyniają się do osłabienia organizmu. Jednocześnie zmniejsza się produkcja enzymów trawiennych.

Przeciekające jelita – leczenie

Pierwszą rzeczą, którą należy wykonać, to oczywiście badanie – warto skorzystać z całkowicie nieinwazyjnego badania bazowego jelit wzbogaconego o zonulinę, czyli marker szczelności jelit. Badanie można wykonać w Genom: http://www.genom.com.pl/ i co ważne, nie trzeba jechać do siedziby we Wrocławiu, ale można je przeprowadzić z dowolnego miejsca w kraju. Materiałem do badania jest kał. Wystarczy ustalić z Genom termin odbioru materiału i czekać na umówionego kuriera.

Badanie bazowe jelit pozwala wykryć wszelkie zaburzenia w jelitach, w tym jego nieszczelność. Wynik badania zawsze jest opatrzony bardzo obszernym komentarzem lekarskim z konkretnymi zaleceniami w kwestii postępowania w razie wykrycia określonych problemów.

Leczenie przeciekających jelit nie jest proste i szybkie, a polega na odpowiedniej diecie eliminacyjnej oraz przyjmowaniu probiotyków.

Tekst partnera