Życie z alergią

Dlaczego nieszczelne jelita to problem?

nieszczelne jelita

W ostatnim czasie wiele się mówi na temat zespołu nieszczelnego jelita, zwanego też przeciekającymi jelitami. Niektórzy zdają się bagatelizować problem, a niesłusznie. Ta dolegliwość ma bowiem negatywny wpływ zarówno na sferę fizyczną jak i psychiczną człowieka.

Zespół nieszczelnego jelita – fakt czy mit?

Kłopoty z jelitami stają się coraz powszechniejsze i chociaż część lekarzy kwestionuje zasadność zwrócenia uwagi na szczelność jelit, to jednak kolejne badania dowodzą, że mamy do czynienia z realnym problemem. Owszem, nie istnieje jeszcze oficjalnie taka jednostka chorobowa uwzględniona w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, ale z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że to się zmieni.

W jaki sposób dochodzi do nieszczelności jelit?

Ważna jest budowa jelit. To ściśle przylegające do siebie komórki nabłonka tworzące w ten sposób ściany jelita. Właśnie dlatego wszelkie wartości odżywcze dostarczane wraz z pożywieniem mogą zostać wchłonięte, a zarazem zostają usunięte produkty uboczne procesu trawienia, jak niekorzystne bakterie czy toksyny.

Jednak czasami następuje rozluźnienie połączeń komórek nabłonka, co skutkuje pojawieniem się mikroskopijnych otworów w ściankach jelit. To przez nie trafiają do krwiobiegu zarówno większe, niestrawione cząstki pokarmowe, jak i substancje toksyczne.

Co może powodować nieszczelność jelit?

Przyczyn takiego stanu należy upatrywać przede wszystkim w niewłaściwej diecie. Szczególnie niebezpieczne okazują się konserwanty i wszelkiego typu chemiczne dodatki do pożywienia. Niekorzystny wpływ na stan jelit ma także cukier, nadmiar alkoholu, a niektórzy uważają, że należy uważać z ostrymi przyprawami.

Przeciekające jelita bardzo często łączy się też z nietolerancją glutenu. To coraz powszechniejszy problem związany głównie z jakością oraz ilością spożywanego glutenu. Należy sobie uświadomić, że gluten obecny we współczesnych odmianach pszenicy (ale nie tylko) trudno porównywać z tym sprzed lat – jest go więcej, ale przede wszystkim okazuje się znacznie gorzej przyswajany przez organizm człowieka.

Problemy z jelitami mogą również pojawić się po długotrwałym przyjmowaniu niektórych leków, a zwłaszcza antybiotyków, niesteroidowych leków przeciwzapalnych czy tabletek antykoncepcyjnych.

Niekorzystnie na szczelność jelit wpływają też zaburzenia równowagi hormonalnej oraz zakażenia grzybicze, pasożytnicze i bakteryjne np. bakterią Helicobacter pylori.

Jakie objawy mogą wskazywać na zespół nieszczelnego jelita?

Wbrew pozorom nie chodzi wyłącznie o dolegliwości ze strony układu pokarmowego, aczkolwiek i one są charakterystyczne. Oprócz częstych wzdęć, zaparć lub biegunek, bólu brzucha, zgagi i alergii pokarmowych pojawiają się inne symptomy.

Uzasadniony niepokój powinny wzbudzić różnego rodzaju problemy skórne, a zwłaszcza wypryski, nadmierna suchość skóry, egzemy czy trądzik. Charakterystyczne są także objawy ze strony układu nerwowego, w tym zmienność nastrojów, zaburzenia pamięci i koncentracji, przewlekle utrzymujące się zmęczenie czy kłopoty ze snem.

Ponadto może się pojawić chroniczny katar, swędzenie i łzawienie oczu, zapalenie dróg moczowych czy też duże zmiany w wadze ciała.

Warto sobie uświadomić, że przeciekające jelita skutkują zaburzeniami w przyswajaniu składników odżywczych i tym samym przyczyniają się do osłabienia organizmu. Jednocześnie zmniejsza się produkcja enzymów trawiennych.

Przeciekające jelita – leczenie

Pierwszą rzeczą, którą należy wykonać, to oczywiście badanie – warto skorzystać z całkowicie nieinwazyjnego badania bazowego jelit wzbogaconego o zonulinę, czyli marker szczelności jelit. Badanie można wykonać w Genom: http://www.genom.com.pl/ i co ważne, nie trzeba jechać do siedziby we Wrocławiu, ale można je przeprowadzić z dowolnego miejsca w kraju. Materiałem do badania jest kał. Wystarczy ustalić z Genom termin odbioru materiału i czekać na umówionego kuriera.

Badanie bazowe jelit pozwala wykryć wszelkie zaburzenia w jelitach, w tym jego nieszczelność. Wynik badania zawsze jest opatrzony bardzo obszernym komentarzem lekarskim z konkretnymi zaleceniami w kwestii postępowania w razie wykrycia określonych problemów.

Leczenie przeciekających jelit nie jest proste i szybkie, a polega na odpowiedniej diecie eliminacyjnej oraz przyjmowaniu probiotyków.

Tekst partnera

Komentarze (3)

la_nina

10 miesięcy temu

Dobrze, że istnieją badania na szczelność jelit.

hexx

10 miesięcy temu

Przeciekające jelita to spory problem prowadzący do alergii…

shakira

10 miesięcy temu

Dobrze, że nieszczelne jelita można leczyć.

Zostaw komentarz

0