mniszek lekarski

Wiosna w pełni, choć pewnie nie takiej aury się spodziewaliśmy. Śnieg i wahania temperatur nie przeszkodziły roślinom w pełnym rozkwicie, choć nie obyło się bez zniszczeń. Na trawnikach i wszelkich zielonych skwerach zrobiło się żółto. Wszystko za sprawą popularnej rośliny, jaką jest mniszek lekarski. Czy mlecze mogą uczulać? Jakie właściwości kryje w sobie mniszek lekarski?

Mlecz, czyli mniszek lekarski

Określenie mlecz czy dmuchawiec to potoczne nazwy mniszka lekarskiego, rośliny, którą bez problemu dostrzeżemy w swoim otoczeniu. Charakterystyczne żółte kwiaty pojawiają się wiosną i są doskonale widoczne na zielonej trawie. W naszym kraju występuje ok. 200 gatunków tej rośliny, co świadczy o jej ogromnej popularności. Wiele osób uznaje mlecze za niepotrzebne chwasty, a to rośliny, które cechują się cennymi właściwościami. Zdecydowanie warto je poznać i przekonać się, co takiego może dać nam roślina z naszego podwórka.

Lecznicza roślina

Korzeń, kwiaty a nawet nasiona wykazują właściwości lecznicze i są chętnie wykorzystywane w ziołolecznictwie oraz medycynie. W korzeniu mniszka lekarskiego znajduje się inulina, czyli naturalny prebiotyk. Oprócz tego substancje przeciwzapalne i sterole roślinne, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu. Mlecze dostarczają także dużo minerałów, jak potas, magnez i krzem. A jakby tego było mało, witaminę A, B i C. Mniszek lekarski jest idealną rośliną na wiosenne oczyszczenie organizmu. Pomoże w pozbyciu się toksyn, zalegających w naszym organizmie. Podkręci nasz metabolizm i dokładnie oczyści nas od wewnątrz. Roślina wspomaga także funkcjonowanie wątroby i działa moczopędnie. Zwalczy uciążliwą chrypkę, kaszel czy ból gardła, lecząc infekcje dróg oddechowych.

Biały sok z rośliny, który zauważymy po przecięciu łodygi, leczy kurzajki i brodawki. To stary, ale w pełni naturalny sposób na walkę z tego typu zmianami skórnymi. Pomoże na cellulit, na który kobiety zwracają uwagę i usilnie próbują się go pozbyć. Korzenie i liście mleczy sprawdzają się także na trądzik. Na wszelkie problemy skórne warto zastosować nalewkę z mniszka lekarskiego. A i chorzy na cukrzycę mogą wykorzystać jego niezwykłą moc, gdyż reguluję poziom glukozy we krwi. Roślinę możemy zastosować także jako środek przeczyszczający.

Jak wykorzystać mlecze?

Oprócz wspomnianej nalewki, z mniszka przygotujemy także leczniczy syrop. Świeże liście idealnie nadają się do wiosennej sałatki. Nie dość, że są smaczne, to zdrowe, więc tym bardziej warto wykorzystać je w kuchni. Kwiaty posłużą nam do przygotowania wina lub soku. Najlepiej zbierać je w suche i słoneczne dni. Napar czy syrop będzie naturalnym środkiem leczniczym. Mniszek znajduje się w wielu środkach medycznych czy kosmetykach. Producenci chętnie korzystają z dobrodziejstw naszej natury, więc najwyższa pora wziąć z nich przykład i przekonać się o roślinnej mocy.

mlecze na wiosnęLiście mleczy stanowią także pokarm dla niektórych gryzoni, w tym chomików. Żółte kwiaty zamieniają się w dmuchawce, które są owocami rośliny. Jadalne mlecze z powodzeniem mogą zostać źródłem zdrowia, więc zanim kolejny raz wyplewimy je z ogródka, zbierzmy wartościowe kwiaty oraz liście.

Katarzyna Antos