MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Mniszek, mlecz, dmuchawiec


Mniszek, mlecz, dmuchawiec

Sympatyczne, żółte kwiatki są nieodłącznym elementem naszych łąk oraz osiedlowych trawników. Zamieniają się w puchate kulki, tak chętnie zdmuchiwane przez dzieci. Niezwykle pomocny w wielu schorzeniach, może niestety być przyczyną alergii.

Często traktowany jest jak chwast i tępiony na wszelkie możliwe sposoby. A jest przecież rośliną o wielu dobroczynnych właściwościach, ma szerokie zastosowanie w lecznictwie, a w niektórych krajach, jak np. w Wielkiej Brytanii – oficjalnie zaliczany jest do leków.

Zmora alergików

Choć mniszek lekarski jest stosowany powszechnie i wykorzystywany do produkcji wielu farmaceutyków, może niestety również uczulać.

Ads code goes here

Pyli bardzo długo – od kwietnia aż do września. Ponieważ jednak jest owadopylny, a jego pyłek jest ciężki, objawy uczulenia występują zwykle jedynie po zbyt bliskim kontakcie z rośliną, np. jeśli położymy się na ukwieconym trawniku lub zarwiemy kwiat mniszka.

Najczęściej skutkiem takiego kontaktu jest katar – z silną, wodnistą wydzieliną i napady kichania.
Alergia na pyłek mniszka nie sprawia, że automatycznie będziemy uczuleni na liście i łodygi rośliny. Jeśli jednak mamy uczulenie na lateks, wtedy już musimy uważać na biały sok, który go zawiera.

Ostrożnie z preparatami

Mniszek, mlecz, dmuchawiecMniszek ma wiele właściwości leczniczych. Od dawien dawna stosuje się go w nalewkach, maściach, herbatkach, lekach. Działa żółciopędnie, moczopędnie, rozkurczowo, przeciwcukrzycowo, przeciwzapalnie, dlatego często dodawany jest do preparatów naturalnych. Możemy go znaleźć w herbatach odchudzajacych czy oczyszczajacych.

Alergik jednak, jak zawsze, musi być ostrożny. Nie oznacza to, że jeśli jesteśmy uczuleni na pyłek tej rośliny to automatycznie będziemy pozbawieni korzystania z jej dobrodziejstw. Lepiej jednak będzie, jeśli w tym przypadku poradzimy się lekarza specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij